2756
Sök

Audi a3 koplling och tips på vad man kan göra

25 Inlägg
11 juli 2009
Trådstartare
#1
jag har en audi a3 97 1.8 turbo som ligger på ca 200hk men vill ha mer. hur mycke hk klarar orginal kopplingen? 150hk orginal.gärnalite tips va jag kan göra för att få ut mer och gärna inte allt för dyrt. tacksam för svar


313 Inlägg
11 juli 2009
#2
större turbo,alu IC, större spridare,racekatt,3" avgas, chip,mappning,sachs koppling sen e du hemma!
stor kostnad bara!
eftersom du har 200hk så har du väl bara chippat den?
nästa steg för och få ut mer effekt e ju turbo etc och de springer ju iväg med pengarna.
eftersom det inte är en quattro så håller ju kopplingen för mer effekt.tror inte du behöver vara orolig för kopplingen om du håller dig under 300hk

MOR åt gröt,FAR åt helvete!

mickenyman.se
687 Inlägg
11 juli 2009
#3
du lär byta koppling om du ska fortsätta trimma dom håller för max 200hk har ja hört.. jag ska fortsätta trimma min jag har chip avgas efterkat o filter.. ja börjar me kopplingen o sen fortsätter trimma smile ett bra råd.


"Unloaded"
1 557 Inlägg
11 juli 2009
#4
Det är väl inte så mkt kopplingen som det är svänghjulet som brukar fallera, rätta mig ifall jag har fel.

Verkar visst palla en hel del original efter att ha kollat på dahlbäcks hemsida.
Senast redigerat av Mechanimal (12 juli 2009)

"When innovation meets passion!"

25 Inlägg
11 juli 2009
Trådstartare
#5
tack för tips och råd gärna fler och sen nån bra hemsida som man kan beställa grejer ifrån. jo jag har bara chipat och sportluftfilter.


60 Inlägg
12 juli 2009
#6
www.dahlbackracing.se

Ta kontakt med dom istället för att låta forum tomtar säga vad dom tror ifall du vill ha en EXAKT uppfattning om vad en koppling pallar.

Bara ett starkt tips smile

Mvh

P.s säger inte att ni har fel, utan att det är säkrare att fråga dom som borde veta om några wink

Edit ; Grovt stavfel wink
Senast redigerat av Shindou (12 juli 2009)

25 Inlägg
12 juli 2009
Trådstartare
#7
tackar ska ta kontakt med dom:) mvh fredrik


Stertman Motorsport AB
246 Inlägg
14 juli 2009
#8
Hej!
Vi på Stertman Motorsport har både Helix och Sachs kopplingar samt AWE svänghjul om Du är intresserad.
Vi kan även hjälpa till med annan tuning och modifikation.
mvh Jimmy Särås (Stertman Motorsport)

Stertman Motorsport
www.stertman.com
Din Audi, BMW, Lamborghini, Mini, Seat, Skoda, Porsche & Volkswagen specialist.


Sök