Jag utgår alltid ifrån den högsta RMS-effekt som steget kan ge ut oavsett vilken impedans man belastar steget med, då finns det lite mariginaler. I detta fall kan steget ge ut 4x65WRMS/2x130WRMS som mest när det belastas med den lägsta impedansen.
När jag sedan räknar ut hur många A som steget kan tänkas dra som mest så utgår jag ifrån den batterispänning som anges i specen, om det inte står batterispänning så räknar jag med 13,8V. Verkningsgraden brukar jag gissa på 55-60%, i den här beräkningen använde jag 55% verkningsgrad. Jag tror att de flesta modernare klass AB steg har 55-60% verkningsgrad.
Du har ju helt rätt i att det är bättre att dra en grov kabel eftersom man då har förberett för lite större saker i framtiden. Jag brukar ta reda på vad det står i instruktionsböckerna till olika steg angående tex rekommenderad säkring och så, den här gången gjorde jag inte det.
Senast redigerat av Drönirettab (3 juli 2007)