Lycka till! Och klart du ska ha större ventiler i toppen, ingen kan väl kalla sig för sugtrimmare utan att sätta i större ventiler? Köp nu mina 500!
ja måste ta reda på exakt mått på bägge först så ja får veta hur mycke större dom är, vill veta om de verkligen är värt de åså, men är de så då köper ja dom utan problem .
Lycka till! Och klart du ska ha större ventiler i toppen, ingen kan väl kalla sig för sugtrimmare utan att sätta i större ventiler? Köp nu mina 500!
ja måste ta reda på exakt mått på bägge först så ja får veta hur mycke större dom är, vill veta om de verkligen är värt de åså, men är de så då köper ja dom utan problem .
Med skjutmåttet i högsta hugg så mätte jag (visst det går ju att googla också, men kände för att vara old school )
börjat svetsa igen på dörrarna, inte klar än men väntar me slipandet tills man lagt igen handtaget också.
mer lackade grejer, ska lackas me svart nästa helt då man har färg, har bara grundlack hemma nu.
här ser man en närmare bild på hur ja gjort me volvo ratten och navet till den sönderkapade orginalratten, navet ska svarvas ner och fixas lite me så de ser bättre ut.
ännu en bild, ska svarvas ner lite här också så de blir lite snyggare samt att när de är klart så lämnas ratten in på en firma som får klä om den.
antennhålen är igensvetsade, spacklade och färdigslipat.
bytt ut lite plåt som va rostig. blev mycke bättre än innan, bara slipning kvar nu sen är de klart.
farsan plockade fram sin handbok som har några år på nacken men står mycke bra i den.
efter ca 1liter coca-cola och lite svett så va väl 98% av den gamla bakdelen borta, ca en timmas jobb kvar så kan man börja montera den nya bakdelen, ska se till att städa rent och lacka bagaget innan så blir de lättare så man inte missar nånstanns.
lite grejer som är grundlackade, ska lackas ***** sen. (vill inte avslöja för mycke:P)
påbörjat svetsning av höger sida.
dog bort bussningen i staget till växelspaks staget så de blir lite stummare och svetsade igen me en bricka, bara slipa till hålet nu så ska den lackas.
nu sitter den snart, lite tillslipande så kan man börja svetsa fast den.
svarvar till en platta till remhjulet.
passade perfekt, svarvade den 4hundradelar större än hålet i remhjulet, sen körde ja remhjulet i hetvattentvätten och pressade i plattan så nu sitter de som berget, mer om va som händer me detta kommer.
jag satte svänghjulet i svarven på jobbet och lättade de en aning.
andra sidan, svarvade av på bägge siderna då de va rätt rostigt.
har tagit bort friskluftsuttagen och gjort en platta för oljetemp och oljetrycks mätare samt 3st knappar till olika funktioner men mer om dom funktionerna kommer senare;).
så blir dom i öppet läge.
blästrat, svetsat och lackat hjulhuset.
fronten, lite slipande o spacklande kvar sen ska de på me lite body på några ställen för att skydda bättre mot stensprut och annat. sen blir de lackning.
en bild på en jävligt skitig bakvagnen som är blästrad, lackad och fått powerflex bussningar monterade.
en till bild på den skitiga bakvagnen, 100mil gamla sänkfjädrar, nyrenoverade bromsok och nya skivor, blir nya dämpare längre framöver, samt ska dra bromsrör nytt hela vägen.
blästrat och lackat huvudbromscylindern, (damm på den, inte skit i lacken).
svarvade till ett nytt rattnav på jobbet, kapade ju sönder orginalratten, svarvade ner centrumet på den så den blev som en platt skiva bara sen värmde ja nya navet och pressade in de gamla, därav upphöjningen på navet.
blästrade o lackade insuget.
navet och dammig nylackad ratt, ser de inte snyggt ut så säg, svart me blänkande skruvar:D.
handlade lite powerflex bussningar till framvagn och vev o ramlager.
vevakeln, monterade de blästrade o nylackade kamremshjulet, snart klar att monteras i blocket igen.
svetsar ett fäste till oilcatch tanken, lite finputts kvar så är de klart.
monterat ihop lager och sånt på stakarna, så fort ja köpt kolvringar och nya bultar så ska allt köras i hettvätten på jobbet en runda till och sen oljas in och monteras.
den äckliga framvagnen som den ser ut nu:(, men till nästa helg så kommer den va blästrad och lackad och mycke finare:).
MER UPPDAT KOMMER HELA TIDEN ÄNDA TILLS PÅ SÖNDA...