Jag har precis köpt en duett! Bromsarna tar jätte dåligt ibland tar dom bättre och ibland inget! Är det luft i systemet? Hur fixar man sånt? Måste man ha speciel maskin eller vad behövs?
om du har nån medhjälpare så går det till som följer: lossa luftningsnippeln ett kvarts varv-medhjälparen trampar ner pedalen till botten o håller den där tills du har spänt till nippeln. Då släpper medhj. upp pedalen-så lossar du nippeln igen- medhj. trampar ner- du spänner- han/hon släpper upp pedalen o så fortsätter ni tills det inte kommer mer luft från nippeln.
En annan metod: Lossa lite på luftningsnipplen och trä på en plastslang på nipplen och låt slangen gå ända ner i botten på flaskan, låt bromsvätskan självrinna så att den den täcker nedersta delen på slangen. Däreter fyller du på bromsvätskebehållaren, går in o pumpar sakta med pedalen några gånger. obs se till att det hela tiden finns vätska i behållaren. När du känner ett jämt motsånd i pedalen låser du den i nertryckt läge med tex ett avsågat kvastskaft mellan sätet o pedalen. Spänn nipplen. Du kan med fördel sätta på en cykelventil(av den moderna sorten -ej gummiventil- på slangens nederdel. Då får du en backventilsverkan.