4260
Sök

Volvo 850 T5 motor, tappar laddtryck.

188 Inlägg
4 juni 2009
Trådstartare
#1
Hej!

Var ute och testa bilen idag, gick som satan. lol
Men det finns ett problem, ett problem som jag inte riktigt kan reda ut själv.

Det är så när man börjar komma upp vid de högre varven så försvinner laddet och motorn börjar misstända.
Va jag har kommit fram till så är det att den inte laddar som den ska, har ingen laddningslampa vilket gör att det inte kanske funkar bara för det, eller annars så får han förlite bensin. Vad kan vara felet, är det någon som haft något liknande problem?

Har i alla fall sättit batteriet på laddning nu, för det här är inget som jag uppfattade under första provturen.
Är lite osäker på hur långt ner pumpen kom i tanken också, kanske kan vara ett så enkelt fel så jag bara behöver tanka den, för nu har jag bara cikra 10-15 liter i tanken. Men vill inte ha några svar om att jag ska tanka den, utan va det kan vara utöver tankning.


Tacksam för svar! smile


Mvh:

Marcus
Senast redigerat av Revolvolution (4 juni 2009)


8 254 Inlägg
4 juni 2009
#2
Kollat om du har nå läckage? Är wastegaten frisk? Vad laddar du? Skick på stift och anadra tänddelar?


188 Inlägg
7 juni 2009
Trådstartare
#3
Problemet är löst, han laddade inte som han skulle. smile


228 Inlägg
8 juni 2009
#4
och så brukar man ju delge de andra vad som var problemet..

RäZeR Matte hittar rätt i år.
familjeräzer på heltid

4 Inlägg
29 februari 2012
#5
lånar tråden lite. Har också problem med min t5a. Den laddar 1 bar men motar som fan även om den laddar 1 bar. Har bytt icslangar, ewap ventil, m-ventil och inga felkoder och dyligt, vad kan det vara??


Sök