4123
Sök

Aluminium v6a lr v8 i volvo 142

155 Inlägg
12 maj 2012
Trådstartare
#1
skulle behöva en lista på olkika motorer som är lämpliga vid motor byte i en volvo 142 max 180hk och max 216 nm i vridmoment obs dom bör vara i aluminium och ha förgasare

782 Inlägg
13 maj 2012
#2
Back in the days så gick det lite 142or o amazoner med rovers alu 8a som va alternativet om man skulle besiktiga.

Vill du ha en vettig motor med mycket muskler så ska du kolla om inte chevrolets minsta v8a klarar vridgränsen, den fanns 75-76 o hade en cylindervolym på 262cui o 110hk, va vanlig i bla monzan. Du får försöka lätta o flytta bak så mycket prylar det bara går så borde det gå att klara axeltrycket fram. Givetvis kör du inte många meter med 262an utan du öser i en 350 med diverse trim direkt efter besiktningen.


Egen företagare Bilbygge & Chassie-teknik
1 594 Inlägg
13 maj 2012
#3
Ford 289 är den minsta V-åttan till storleken på utsidan du hittar och går att få riktigt bra snurr på. Finns massor med trimdelar till vettiga priser och facit på motorkonfigurationer googlas fram på fem minuter. 289´or är hyggligt lätta att hitta och det finns massor av hållbara lådor till dessa  både manuell/automat att hitta.
Aluminiumotor i 140 är inte ett krav, framförallt om du uppgraderar till 164´ans axlar. Har en bekant som åker Amazon med Volvons B36´a besiktad och godkänd och det är ju en jätteklump jämförelsevis. Skulle aldrig ens fundera på tex. en Rover alum. åtta. Visserligen är det en Buick maskini grunden men dom är tämligen döda i effekt, dålig tillgång på trimdelar och fruktansvärt dyra att renovera om du jämför med tex. en Chev 305/350 eller Fordmaskin.
Ring din lokala SFRO besiktningsman. V-åtta i Volvo 140 är absolut inget nytt under solen och det rullar ett flertal besiktade och godkända så dom vet och ska veta vad som är möjligt.
Senast redigerat av hotrodder (13 maj 2012)

Varför bara en bil när man ha flera...
Mest roddar & jänkare i verkstan,
men även en å annan Saab

155 Inlägg
13 maj 2012
Trådstartare
#4
blir nog rover 8an eftersom jag ändå ska bygga lowrider på den så kan jag inte ha en tung spis fram när man ska hoppa å ha sig men det kanske inte spelar någon roll? lr och vart tusan får man tag i en sån motor


Sök