Jo men erfarenheten av darton foderna är att det är ett reeent helvete att montera (polaren har i sin time attack kärra) så det orkar inte jag krångla med även om man får behålla en bra motorvolym , går ju även borra sleeves:n så man får ännu större volym men men.... T5 2,4L block eller dieselblock är det man vill ha. Jodå...Sett på youtube gamla klipp.... MTE har bara ett gigantiskt problem... Dom är heelt omöjliga att få tag i , Ville ha lite offerter därifrån åxå innan jag började grejja våren 2011 med min ringde i flera veckor , mailade.....inga svar, Så MTE är bojkottade, ATM löste allt och har fantastiskt bra bemötande oavsett ärende man kommer med. Jänkarna kör ju bara metanol/vatten för de har så jäkla kass soppa, Ger den 430 på soppa så ger den säkert +70hk på sprit. IPD håller på med en special gjutning av KKK24 hybriden åxå som salles åxå fast med större avgasdel då . Över 400hk kommer du rätt enkelt , problemet är det massiva vridet den får ;)
Okej, jag hade kontakt med mte i våras. Var till stockholm på en liten helgsemester och hade tänkt besöka dom och kika på den röda bilen. Men blev så ont om tid så han aldrig med. Jag har haft lite kontakt med Tomas på TME, hans bror Marco är det som driver MTE. Även han säger att han är hopplös att få tag på, han har nog lite för mycket att göra. :p Ja ipds turbo har jag sett, men då måste jag köra extern dump, nytt tryckrör över motorn m.m. Nån hybrid blir det iaf, vilken får vi se. :) Vill att det ska se så original ut som möjligt, poliserna har blivit så tråkiga häromkring. Ger regbesiktning på utbytt ändrör t o m. Ja din är det fan inget dåligt vrid i! Kopplingsbyte är inget som lockar, men de kommer man nog inte ifrån. :P
Jag lever ju stenhårt på att "Det finnes inga problem....Bara lösningar" å det sätter mig på pottkanten många ggn då man måste lösa omöjliga saker typ....Men men man får ju insikt väldigt mycket :)
Det kan vara bra värt det med, men det här med laddtrycksmätare kan även göra en nojjig "tycker inte det går lika bra idag, nej sedär den laddar inte det där extra hektot som i vanliga fall" ;)
Tycker jag blir sån om jag inte ser vad som händer, Helst vill man ju ha laddtryck,egt,lambda,insugstemp men vill inte ha en flygplans instrumentering i den fina R;n så ladd får räcka :)
Jo det är sant, men då förstår man det cleana i inredningen som du säger. Hade oljetemp och oljetryck osv i 850n jag hade, men den var kraftigt moddad.
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera