15 054 visningar (2 idag)
Uppdaterad 1 mars 2012
Skapad 9 juli 2010
Effekt / Vridmoment
108 hk / NmMotor, vxellda och avgassystem
Fddes med en 2,3 liters V6:a och automatlda.
Numer sitter det en 1,6 liters OHC, a.k.a pinto, fyra med fyrpetad lda. Ventilslammer och oljefrbrnning gr frutom klent med effekt den inte till det mest spnnande man krt :)Effekt och prestanda (ingende)
Effekt? Prestanda? N knappt nr den var ny (108hk) och nu nnu vrre (60hk kvar?)Chassi
Bonnsnkt 2 varv fram och 1,25 bak. Fjdrarna var i gott skick och det fanns annat att "investera" i.
Rda Koni justerbara (skruvade till hrdaste fram). Bak sitter det ngon form av specialdmpare som Koni kallade fr Load-A-Juster som ser ut som en coilover men r till fr de som lastar tungt och ofta. Som bilen anvnds nu r de dock fr hrda och bilen studsar grna omkring vid ojmnt vgunderlag
Atlas bakaxel som r lite tligare n motsvarande "Klnaxeln". Gr att kpa diffbroms till Atlasaxeln (om n vldigt dyrt). Men inget behov av att diffa med nuvarande effekt.Flgar, dck och bromsar
Ronal "Minilite" 6x15 ET33 med 185/65-15 ngot budgetdck. Saabflg vilket ocks r ingjutet p flgen.Interir / Inredning
I riktigt skapligt skick med ngon hyfsat tidsenlig sportratt. Bra fr armtrningen
Taklucka har den iallafall blivit utrustad med, samt original varvrknare, dock fr 6 cylindrig motor s det r blir lite lgt varvtal med fyrcylindrigt (bojsnke)Bilstereo och multimedia
Ford originalstereo dock frn 1977 s liiiite fr ny fr bilen, MEN nu har jag kassettbandare till skillnad frn den tidigare Blaupunkten med endast radiomottagning. Men kr fortfarande hrt med monohgtalaren.. inget dunka dunka hr inte ;).Exterir / Styling
Listhlen fr GXL listerna till hlften igensvetsade. Drrarna kvar som har hela 15 hl!!!!!! Per drr.Framtidsplaner
Europeisk pro tourer? Det blir iaf strre hjul (plt, ev. alu), bttre vghllning och "tillrcklig" motor + sparsam utvnding modifiering. Men fr vl se hur lngt man orkar ta det... Modifieringen av denna racer ligger lite p is p.g.a alla andra bilar har ftt lite hgre prio. Men vilket r som helst s ska det byggas p denna :)
Priofix:
- Lsa problemet med den lite vl glappa styrningen i mittlget
- Dubbla krngningshmmare fram
- Byta v bromsok alt. uppgradera skivor + ok fram
- Tuffare bussningar runt om
- Rostskyddsbehandla under
- Montera innerskrmarna (frn en -80 s det krvs lite anpassning)
- Montera i MERA motor... missade en vldigt billig 2.9 med ngra timmar :(
Smfix
- Rutlim fr att kunna ppna/stnga bakrutorna
Senarefix:
- Spricka i framrutan
- Olika ytterbackspeglar.. byta till likadana
- Ännu roligare hjul
- Gummilisterna saknas p sttfngarna
- Litet hl i innertaket (bakom solskyddet)
- Hellackering
- Byta gngjrn frardrrenvrigt
6 tidigare gare och i ett frvnansvrt bra skick med tanke p att den kostade lite drygt reservdelsbilpris. Originalpapper och servicebok samt en tidenligt folder som visar p den extrautrustning som Ford erbjd sina bilkpare :)
Besiktigad till 2012-06-30... sknt
Sld och saknad den 1 mars 2012. Men hade inte riktigt motivationen att skruva ihop det jag ville ha utav bilen s nu hamnade den istllet hos en riktig Fordfan, som vertalade mig att slja den :)