3585
Sök

Mitsubishi 3000gt vr4 "brukisen" (1994)

1 134 visningar
19 kommentarer
Bilden publicerades 6 september 2010
för 14 år sedan
Tack så mycket och det här var min drömbil för några år sedan (3000gt:n). Tycker dom är skitsnygga fortfarande såklart. GTO:n finns inte i så många exemplar överhuvudtaget faktiskt. I sverige tror jag inte att det kan finnas mer än 10-20 stycken manuellt växlade GTO:s men jag har dålig koll. Det är sällan jag ser någon ivarjefall. Detsamma måste ju gälla 3000GT:n, jag ser dem fan aldrig tyvärr, röst lagd!!
för 14 år sedan
Jag ska in och rösta på Skylinen också :). Den står mellan 225-250 000 helt orginal begagnad då med manuell växellåda, sen kostar en kompressor mellan 50 och 80 000. Det är för årsmodell 05-06 som man hellst ska ha då de har bättre differential och kardanaxel samt facelift, bättre bränslepump mm. Här har du den enda manuella som finns i hela sverige ute på blocket. http://www.blocket.se/malmo/Pontiac_GTO … 11&w=3 Lysholm är malligt :) synd bara att det är så sjukt dyrt att köpa specialbyggda kompressorset annars hade jag kanske kört på det med. Men jag gillar procharger för att de är enkla att montera ner för besiktningen samt att du inte behöver mappa om bilen heller då laddtrycket kommer efter 3000 rpm. Hoppas killen vill köpa kärran imorgon då? Verkade det vara någon vettig person?
för 14 år sedan
OKej ja det var väl ungefär där någonstans jag hade gissat =) som sagt grymma bilar och bra unika i sverige!! varför behöver man inte mappa om när laddet kommer efter 3000rpm? Ja jag prata med honom senast idag via mail och han var fortfarnde inställd på att komma imorgon iaf =) JA han verkade vettig så med lite tur ska jag nog bli av med den imorgon och åka och köpa ny bil direkt ;)
för 14 år sedan
Tjena jag var lite otydlig, Naturligtvis måste man mappa om bilen för att kunna använda kompressorn. Men inte sen när du monterar av den igen utan då kan man fortsätta att köra på kompressormappen vid besiktning utan att få dåliga avgasvärden vilket inte går med kompressorer som laddar fullt från stillastående. Då får ju bilen åt helvete höga avgasvärden. Haha men vad ska du köpa för ny bil då?
för 14 år sedan
Otroligt balla dessa bilar! Röst lagd
för 14 år sedan
En bil som jag blev riktigt förtjust i när den kom. Fortfarande en mycket snygg bil. Röst lagd. Björn
för 14 år sedan
jo jag gilla den som fan! dock inte mer än skyline ;) Tack ska du ha!!!
för 14 år sedan
Vad har du för pris idé?:)
för 14 år sedan
Bara pm.a ett bud =) den blir dock inte gratis då den införskaffades för ganska mycket ;)
för 14 år sedan
Grym GT. Välkommen till www.3000gt.se och klubbens grymma forum där du får hjälp med allt som rör 3000GT. Vi erbjuder bl.a medlemsförsäkring till din bil för ca 3000:-/år helförsäkrat. Btw så är din bil av årsmodell-93
för 14 år sedan
Tack tack! =) men den är dessvärre till salu!! okej men det står i papperna att det är en -94 iaf...
för 15 år sedan
lite illa att "bruksbilen" har mer hk än va nissan har !!!
för 15 år sedan
tänkte som du har upp get på bilarna..
för 15 år sedan
jo men jag har ju inte mätt upp hästarna i skylinen så då vill man ju inte görna skriva nån "kanske" siffra =)
för 15 år sedan
ja ja okej..
Streetstyles andra bilar
Rekommenderade bilar


Sök