3546
Sök

Opel Corsa "RWD Nordic 2.3T 6.52s 182km" (1998)

Laddet hade kommit tidigare med en mindre turbo men tror denna kurvan kan funka bra på strippen. På en gatbil hade det varit annorlunda.

1 156 visningar
21 kommentarer
Bilden publicerades 12 april 2016
för 9 år sedan
Idag har vi hittat lite mer effekt i asconan? 505whp/674wnm på min lilleturbo (558hk/743nm) Det enda vi har gjort är att byte ut t-korset mot en mac ventil, fick även 200varv bättre spool och ett mycket bättre register drog även ett pull till 8000varv för att jag själv ska kunna flytta varvet ifall jag vill dra lite extra bara för att komma bättre in i registret i nästa växel annars så satte vi varvstoppet på 7350varv (min turbo är specad till 480hk av garret) Bromsad hos sandqvist motorsport
för 9 år sedan
Blir iallafall edps, blir lite långt på en onsdag
för 9 år sedan
Synd, någon onsdag får ni ställa upp ;-) Kanske under sem eller så.
för 9 år sedan
Ja vi ska hinna med och åka ner och ställa till det?
för 9 år sedan
Fin effekt. Konstigt att ditt ladd kommer så sent? Jag har ju samma snurra men jag har fullt vid 4109rpm
för 9 år sedan
Min är en vanlig Volvo lasbils snurra utan billet
för 9 år sedan
Grenrör, insug, kamaxlar, tändkurvor etc. Massor som spelar in
för 9 år sedan
Så kan det vara, hade ungefär samma "tröghet" i gamla motorn men då med mycket mindre effekt. Kanske IC som är samma till båda motorerna ? Grenröret är nästan identiskt men med split men har ju gått från 12# till 16# avgashus i samma veva
för 9 år sedan
Riktigt bra! =) Har du den me billet kompressorhjul? hur mkt fanns det kvar på spridarna vet du det? Mvh Roberth
för 9 år sedan
Nä. En billig rackare för att hålla nere kostnaderna. Renoverad och klar för 3000kr. Återkommer om spridarna
för 9 år sedan
Bra med mos iaf! =)
för 9 år sedan
Japp. Köpt av renoveringsfirma i Halland. Det var han som även 2013 lev min hx35 som fortfarande lever :-)
för 9 år sedan
Stadig och fin kurva över 5.500rpm! Kan ramla ner lite långt mellan 1:an och 2:an,får nog varva nära varvstopp på 1:an men sen jäklar! Ser ut att bli en snabb sommar! :-)
för 9 år sedan
Japp därav 7300 i varvstopp för att kompensera växling mellan 1 och 2an men sen skall det bli bra :-) Men i växlingen kommer det ändå vara 370nm (ca230hk) som skjuter på från 60km/h i tvåan. Med gamla motorn och varvstoppet var jag på 55km/h och 260nm (ca 150hk) vid växling i tvåan. Så även om det faller bör det bli bättre :-) Jäkla bmw lådor, starka men knas i utv ;-)
för 9 år sedan
Ja,enda botemedel är ju att varva närmare 8000rpm och det vill man ju inte med Saabs oljepump. Dessutom tar ju högt varvtal öht på hållbarheten.
för 9 år sedan
Tror inte det är pumpen som vi tidigare diskuterade som begränsar varvtalet. Nä, högt varvtal har sina nackdelar
för 9 år sedan
Gratttttis
för 9 år sedan
Tack. Syns på emmaboda
Rekommenderade bilar


Sök