3741
Sök

Saab 9-3 Aero coupé "Raketen" (2001)

Instrumenthus från 9-5 2006-2010, vad jag vet den enda i världen som har detta på en 9-3.
858 visningar
17 kommentarer
Bilden publicerades 23 maj 2015
för 9 år sedan
Det där var nog det häftigaste i moddväg jag sett på en 9-3:a
för 9 år sedan
Man tackar, jag gillar det :)
för 10 år sedan
blev riktigt snyggt, har gått och tänkt att göra likadant men inte lyckats komma fram till hur, var det mycket el som behövdes ändras bakom?
för 10 år sedan
Det nyare instrumenthuset har en kontakt. min bil är från 2001 så mitt gamla hus hade två kontakter. jag byggde en adapterkabel genom att användakontakterna från ett likadant instrumenthus som i min bil orginal, och en bit av kabeln till det nya huset. Men tyvärr fungerar inte airbaglampan på instrumenthuset. Jag modifierade instrumenthuset för att ta in signalen till airbaglampan på den kabeln som normalt är för xenonljusen. och löda om så att den istället tände airbaglampan. sen måste man gifta in instrumenthuset med tech2. Är det din 9-3 du vill göra om så är det tyvärr nästan omöjligt, då den har trionic5. så kommer det inte fungera alls med instrumenthuset. är det din 9-5 så är det bara köra på samma sätt jag gjorde :)
för 9 år sedan
Fan va sugen man blev nudå
för 10 år sedan
Go bil!:) O skapligt jävla fränt det här!:) full hand!:)
för 10 år sedan
Tackar :)
för 10 år sedan
Wow!
för 10 år sedan
Förresten. Har du alla SIDs funktioner flyttade dit också? Tex temp å förbrukning
för 10 år sedan
nej, jag har just nu sid-funktionerna i SID precis som förut. Det går att flytta till instrumenthuset, men då måste jag även byta till den nyare ratten för att få sid-knapparna där. Och det är lite lurigt att köra med "siu" som enheten heter som ersätter sid i de nyare, då får man plocka bort SID, eller bygga en enhet till sid som a filtrerar can-meddelandena, så att inte båda enheter tex skickar ut "dimmervärde" för då blir det lite disco i bilen ^^. Jag gillar detta upplägg bättre, jag har planer på att bygga en egen enhet istället som kan visa data i instrumenthusets display, tex från bredbandslambda :)
för 10 år sedan
Spännande! Tål att följas :)
för 10 år sedan
Wow! Tummen upp!
för 10 år sedan
Tackar :)
Rekommenderade bilar


Sök