3244
Sk

Volvo 850 t-5r (1995)

turboroger hade bilen mellan december 2014 och mars 2015 (sld)
5 591 visningar (1 idag)
Uppdaterad 28 mars 2015
Skapad 25 december 2014
  • Effekt / Vridmoment
    280 hk / 400 Nm
  • Motor, vxellda och avgassystem
    b5234t5
    mappad box av wothrline

    fick detta
    Hejsan,
    Har den suttit i min T-5R s det en 850R Man styrenhet med ett specialmodifierat 850R M59 program i som vi tog fram tillsammans med Bosch och som r unikt.

    Kalibreringen r sedan gjord av mig anpassat till de hrdvaror som jag monterade och den sista kalibreringen som jag gjorde var alldeles fre det att jag slde bilen. Kom inte vad det var fr hrdvara jag bytt d. Det r ngra r sedan nu... wink

    Det str skert vad jag falsade i d, men det skall st ngot i stil med 2100 och ngot med 84, om jag minns rtt.

    Programmet krver en 850R manuell ECM d det r en anpassning fr kat luftflde ver MAF (HLM kallar tyskarna det) och det r anpassat fr 350cc spridare och laddtrycksregleringen r i princip open-loop ver 4000rpm har jag fr mig. Det r allts ingen reglering av laddtrycket ver 4000rpm, utan d blir det wastegaten som avgr vad trycket blir.
    I kalibreringen satte jag helt enkelt FF i de last och varvtals punkter dr jag ville ha fullt.
    Maximalt motorvarvtal hjde jag ngon gng d jag lyckades varva ur bilen p femman och ndde 6750rpm. Ngonstans ver 275km/h. Ändrade sedan maximalt kontinuerligt varvtal till 7013rpm och det br vara med i denna kalibrering.

    Skulle tro att jag kat tndningen ngot i vissa punkter fr att dra nytta av 98BF (VPower fanns inte d) och jag krde stundtals med 104BF med denna kalibrering och uppstlld wastegate.

    Med vnlig hlsning,
    Janne.
  • Effekt och prestanda (ingende)
    240hk
  • Chassi
    orginal sportchassie t-5r
  • Flgar, dck och bromsar
    titan 7x17 pulverlackade
    med 215/40/17 hakka-z
  • Interir / Inredning
    orginal skinn o amaretta
  • Bilstereo och multimedia
    pioneer dubbeldin med dvd
  • Exterir / Styling
    orginal vinge frn 850r -96 annars orginal
  • Framtidsplaner
    titan inkpt som ska renoveras
    ny sittdyna frarstolen ska monteras
    rostfritt 2,5tum system ska p
    slutrr rektangulrt svart ska p
    sidblinkers ska monteras "GULA"
    motorhuv samt baklucka ska lackas
    nya emblem ska p bagaget
    orginalvinge ska p
    instrumentpanel ska bytas till en utan fula hl efter telefon
  • vrigt
    sld ny i frankrike
turborogers andra bilar
Rekommenderade bilar


Sk