3958
Sök

BMW M535i E28 "Uppdaterad för 2015" (1986)

1 986 visningar
7 kommentarer
Bilden publicerades 23 december 2012
för 12 år sedan
GÖTT ;)
för 12 år sedan
Du som verkar kunna en hel del. Tänkte få fråga hur det blir om man excenterslipar vevaxeln för att få ut högre slagvolym, då behöver man ju givetvis nya stakar, men måste man byta kolvarna också? Har ju 95mm wiseco 12:1 kolvar i min och tanken har ju slagit en att en stroker motor vore häftigt, men man vill ju veta hur stor kostnaden blir före.
för 12 år sedan
De var en ny idé.. Tror dock inte de skulle ge speciellt mycket mer volym och effekt gent kostnad och arbete. Vet heller inte om de skulle fungera i praktiken. Den lilla effekt vinsten kan du nog hitta i optimerat bränsle tex. Billigaste trimmet är alltid vikt..
för 12 år sedan
Nae, de är klart att den största effekten ligger i optimal bränsleblandning och förtändning. Med ett annat insprut och en bearbetad topp i kombination med bra kammar hittar man nog den mesta effekten. Men ökad motorvolym känns som om det är ett billigare alternativ, har ju dock inte kollat några priser där så man har ju inga belägg för det påståendet.
för 12 år sedan
Tackar för svaret förresten! :)
för 12 år sedan
Motor från E34 m5?
för 12 år sedan
En uppgraderad sådan ja..
GTAMickes andra bilar
Rekommenderade bilar


Sök