3158
Sök

Svetsa fast avgassystemet?

1 163 Inlägg
5 november 2008
Trådstartare
#1
Hejsan mitt avgassystem hänger å dinglar rätt bra å d tkr jag ej e så jätte bra .. ibland nä man kör å kanske kommer i enhåla kan ena ljuddämparen hoppa upp i bilen å inte så trevligt ju... så undrar ska man svetsa fast systemet i bilen så d e stabilt? lr blir det vibrationer i bilen eller något annat tips hur man kan göra? ... tacksam för alla svar ja får!!

// Håkan!

Made by myself, always going to thank my Dad, Brother, Mother and all my Friends for all Support to my projects!

9 108 Inlägg
5 november 2008
#2
Nej det funkar inte, skulle vibrera som satan.. Borde gå att fixa lite mer seriöst.


1 800 Inlägg
5 november 2008
#3
Ett nytt originalsystem är ju att föredra, hellre det än att köra runt med ett system som vibrerar och låter illa.


1 062 Inlägg
5 november 2008
#4
sätter du en flexrörs bit  efter grenröret typ så att det tillåter motorn att flexa så kan du ju svetsa fast det efter den biten då behövs ju inte gummibussningarna som annars tar upp vibrationerna

mvh

Team Björkeryd

1 688 Inlägg
5 november 2008
#5
Rekomenderar ingen att svetsa fast ett avgassystem, men du kan däremot svetsa fast "pinnar" för att montera flera gummiupphängningar, så att det inte bara hänger, utan även sitter i "spänn" med hjälp av gummiupphängingar.

Varning till er allergiker, inlägget kan innehålla spår av ironi och moralkakor!

57 Inlägg
5 november 2008
#6
svetsa på fästen på systemet och köp avgasupphängningar på närmaste bildelsaffär och sätt dit dem så blir det som det ska:)


223 Inlägg
5 november 2008
#7
Ghibli skrev:
svetsa på fästen på systemet och köp avgasupphängningar på närmaste bildelsaffär och sätt dit dem så blir det som det ska:)

Instämmer helt och hållet smile


Sök