Du har ju själv skrivit " 0-100 på 8 något " på din bilbeskrivning
![smile](img/smilies/smile.png)
Det tror jag iofs inte stämmer, men lite glädjesiffror är kanske roligt?
"8 något" kanske du kan närma dig om du får in 225hk.
Problemet med trimmade Saabar är växellådorna/kopplingen(om det är orginal prylar), 0-100km/h är inte deras starka sida.
Jag försökte mig på en seriös mätning i förra veckan, 0-100km/h. Däcken spinner i 1:an och 2:an även om det är torra vägar, vilket gör att tiderna blir dåliga. Intressantare är rullande tider, typ 80-120km/h etc eftersom man oftast använder just det vid bl.a omkörningar.
Ska man ha 230hk+ till någon nytta från stillastående, så måste man ha en diff.
Jag fick för övrigt 8.1s, 0-100km/h på min kärra. Det går alltid att finslipa växlingarna lite. Men att överföra kraften ner i backen utan hjulspinn är nästan omöjligt utan diff på dem här bilarna, om man börjar gå över 230hk+. Dessutom var vägbanan jag testade på väldigt spårig och med mina relativt breda däck fick jag jobba hårt med ratten. Inte bra alls.