3149
Sök

Volvo V50

4 Inlägg
17 januari 2022
Trådstartare
#1
Hej.
Har en V50 Diesel som har stått ett tag (sedan oktober) innan det har den stått sedan i somras, igår skulle vi starta den med hjälp av startkablar.
Satte kablarna på +&- inget händer det bara klickar i "startmotorn" Flyttar plusen så den sitter innan polen där plusen går från startmotorn  då startar bilen på en gång dock så kom vi 4 mil innan batteriet var urladdat.
Innan allt detta så kördes bilen ca 3 mil (oktober) när jag sen skulle vända på en väg så dog den & var sedan stendöd inte ett liv i motorn tog då ur batteriet & laddade det samma sak bara klick i startmotorn.
Så vad kan felet vara? Har en del teorier att det har ärjat eller om det är fel på generatorn eller någon säkring?? Vad tror ni?

* Voff voff *
10 765 Inlägg
17 januari 2022
#2
Laddar den när du har motorn igång? Om ja, vad är spänningen över batteriet?

Är ju inget superovanligt fel med ledsen generator på dessa... (Även om du inte skrivit vilken motor det är)

The evening sun touched gently on the eyes of Lucy Jordan...
Undervattensfoto med min ROV (undervattensdrönare):
https://www.instagram.com/rov_sweden/

4 Inlägg
17 januari 2022
Trådstartare
#3
2.0 diesel årsm 06

4 Inlägg
24 januari 2022
Trådstartare
#4
Den laddar ej vid körning/bilen igång?

3 409 Inlägg
24 januari 2022
#5
Jimmy75 skrev:
Den laddar ej vid körning/bilen igång?

Det ska den göra, men förefaller inte ha gjort det nu.

Kan vara dålig generator, eller en tillfällig mjukvarubugg pga spänningsfall som inte hämtade sig när spänningen återkom med starthjälpen.

Naturligtvis också dålig kontakt vid batteriet.

Dog bilen av sig själv eller kördes motorstopp och den kunde inte återstarta?
Om motorstopp är det möjlogt att batteriet är felet. Kan vara fruset om det stått urladdat i minusgrader och då tar det inte laddning.

Ett fryset batteri blir ALDRIG riktigt bra igen, men oftast fungerande. Ett tag i alla fall.

4 Inlägg
25 februari 2022
Trådstartare
#6
Det var säkringen på pluskabeln som var gången (200amp)


Sök