4279
Sök
Ett första test! 00:16
Den knappen funkar iaf!

1343 visningar
Videon publicerades på Garaget 9 mars 2009
Bilar i videon
för 16 år sedan
vad jag vet så är en Launchcontroll gjord för att spärra varvtalet så man inte spinner lika mycket i starten,
för 16 år sedan
den ska bygga laddtryck inget med spinna mindre o göra, den gör snarare så du spinner mera eftersom den bygger laddtryck stillastående.
för 16 år sedan
Hela funktionen med launchcontroll är att man kan ställa in varvtal, laddtryck m.m. m.m. för att få till en så bra start som möjligt. Sen beror de ju på fäste, däck, underlag å massa saker så de är ett evigt justerande på denna funktion men som sagt så är alla parametrar som har med detta att göra justerbara!!
för 16 år sedan
Sen inkluderar den också den fina finessen att man kan hålla full gas så klart!
för 16 år sedan
Skaplig motortemp ;)
för 16 år sedan
Instrumenthuset lirar inte ihop med tempgivaren som sitter i denna motor! Finns massa spärrar å varningar i motorstyrsystemet så mätaren fyller inte så stor funktion!
för 16 år sedan
Varför inte sätta denna brytare vid koppling? sen kan du ju köra flatshift över angivna värdet för launch.
för 16 år sedan
nice:D jue en liten sleeper du har där:P
för 16 år sedan
ok vad gör denna knapp då ???
för 16 år sedan
jag tror de är en LC (Launchcontroll) som gör att du kan bygga ladd innan du sticker iväg.. rätta mig om jag har fel=)
Liknande videos



Sök