10 257 visningar (6 idag)
Uppdaterad 26 juni 2017
Skapad 14 maj 2010
Effekt / Vridmoment
68 hk / NmMotor, vxellda och avgassystem
Standardmotor 1500cc
4-vxlad rattvxel
StandardavgassystemEffekt och prestanda (ingende)
68 hstar
Prestanda = ?Chassi
Standardsttdmpare, standardfjdrar.
Ny sttdmpare kommer monteras inom kort.Flgar, dck och bromsar
Originalpltflgar, 165:or sitter p, lite stora, men mycket billigare n originaldimensionen som r 155/80r15.
NOS Bromsok, klossar och bromsslangar fram.Interir / Inredning
Hrlig brun plysch/galon inredning. Renoverade bottenstycken p framstolarna! I vrigt standardBilstereo och multimedia
Phillipsbandspelare frn sent 70 tal. 2 stycken 5" hgtalare i drrsidorna, dock r det inte s jttebra ljud i dem. Men de fungerar och har inga planerer p att byta ut dem, de r ju retro.Exterir / Styling
Skerhetstnket hos Saab 1978-1980 var extremt stora blinkers, enorma sttfngare, man skall ju synas. Att blinkersglasen var av dlig kvalitet s att de blektes av solljus och tidens tand r en annan femma.
Originalvingen i gummi p bakluckan r bara fr cool.
Bilens frg r Albastergul
Kromad avgasfrlngare monterad.Framtidsplaner
Bevara bilen i ett fint skick.
Renovera vissa delar som kanske inte r tiptop.
Olja & filter byts var 300:e mil, olja i vxelldan var 1000:e samt att stift och vriga filter byts infr varje ssong.vrigt
Helt klart en av de trevligare bilarna att puttra omkring med p landsvgar. Marshfarten r ligger p ca 95 km/h och dr gr den ven riktigt snlt.
P "TO DO" listan str dessa saker. ()= Ej brjat (X)= Avklarat
*Byta/renovera kylare.()
*Byta samtliga kylslangar.()
*Frska finna en komplett inredning i samma frg.()
*Byta bromsskivor och belgg fram.(X) (blev nya ok och bromsslangar)
*Byta bromsbackarna bak.()
*Renovera vxelldan. ()
*Storservice.(X)
*Original ALU-flgar.()
*Byta stoppning i frarstolens ryggstd.()