2776
Sök

Honda civic vatten problem

141 Inlägg
12 maj 2009
Trådstartare
#1
Tja!

Har en kompis som äger en honda civic 1.3. -94 tror ja de är. Och de är så att vi har satt motorn efter att ha lagat troligtvis en frost plugg som läckte, har lagt igen de iaf. monterade allt igen. ut och provkörde lite och den gick nästan som den ska. lite tjuvluft vid insuget bara.
Men senare så märkte vi att kylarvatten försvann och vi har luftat systemet. Vattnet pumpas inte runt som de ska och vi misstänkte vattenpumpen, för den övre slangen blir fort varm men den nedre blir inte ens ljummen. Sitter ingen termostat i för tillfället heller.
Temp mätaren stiger väldigt fort upp till den röda markeringen

Kan ha fått med allt just nu. Vi har 2 funderingar på de hela. att pumpen inte funkar som gör att motorn blir överhettad men vattnet försvinner ju väldigt fort så då tror vi på blockpackningen men tycker inte att avgaserna ser vit ut heller, och inget vatten i oljan. Den startar som den ska och lite hög tomgång pga tjuvluft

Vi behöver all hjälp som kan tänkas få. va tänkt att vi skulle besiktiga bilen senare idag men den funkar ju inte som den ska än.


Så va tror ni va de kan vara

Snabb hjälp önskas iaf.

MVH

Saab 900 -95 260hk T5, Saab 9-3 -00 185hk T7
Saab 9-3 -99 200hk T5 --Krockad & Inlöst--
Saab 9-3 -00 185hk T7 --Krockad & Inlöst--
Volvo 740 -90 116hk --såld--


Sök