3682
Sök

Fiddybana: Ska bygga, behöver tips och råd

Kan man backa ner för en uppförsbacke?
136 Inlägg
14 september 2009
Trådstartare
#1
Tjena! Vi är ett gäng fiddy-nördar och har tänkt bygga en bana. Vi har en äng på 2000 kvadrat att bygga på. Tillståndet är fixat. Traktor och grävare har vi. Men det är bara bas-paketet, nu ska det göras en bana också tongue


Lite frågor:

Vad ska man tänka på när man bygger en crossbana?

Finns det fräcka saker man kan bygga på banan?

Hur gör man med sankig och våt mark med lite ogräs? Räcker det att röjja upp och sedan lägga jord?



ALLA TIPS OCH ALLA RÅD SAMT LÄNKAR OCH ANNAN HJÄLP MEDTAGES MED NÖJJE smile
TACK PÅ FÖRHAND!


Ej Medlem
369 Inlägg
15 september 2009
#2
om ni inte får några bra svar här så rekomenderar jag att ni tar ett snack med proffsen, markberedare alltså. Ni lär ju ha ett antal gräv/transport företag i hässleholm. går ju alltid ta ett basic snack med nån smile

You haven't lived until you found something worth dying for!

. : F a d e r a t o r : .
5 042 Inlägg
15 september 2009
#3
Snacka med Millen här på garaget. Om jag inte minns heeelt fel så har han med ett större gäng & bana smile

C H E V R O L E T <3

8 156 Inlägg
15 september 2009
#4
Jag skulle ta en titt här:
http://www.fiddy.se/

Annars är det väl det bästa att åka ut till lite banor och plåta, checka vinklar osv.
Jag skulle försöka dränera de ställen som är lite fuktiga. Kanske fixa lite flis att fylla på med?

| Moderator
| Medio tutissimus ibis.
| I mitten skall du gå säkrast. (Ovidius)

Double-Unicorn Rider
2 486 Inlägg
15 september 2009
#5
Snabbt parti följt av tajt kurva. I det snabba partiet kan gärna "små hopp" finnas.
1-3 Större hopp, gärna ett för längre hopp, tänk på landningszonerna, gör ont att landa plant...
Ett antal kurvor för högre fart.
Ett av hoppen med landning och sedan tajt till kurva.
Depå?
Avåkningszoner! Lägg banan med tanke på att det kan gå helt åt h-e... Dvs inte ett stort hopp där man hamnar i ett stenrös eller på en annan del av banan om man missar en inbromsning.
Alternativspår - en kurva så det går att åka ett kortare varv (vilket lämpligtvis är den lätta delen av banan så barn/nybörjare kan testa)
Men viktigast - bygg inte för mycket. Det måste finnas ett bra tempo men hopp och annat. Bygger man för mycket slutar det med att ingen får fart att hoppa eller liknande...

Om ni gör allt slätt och det börjar växa gräs gör det inte så mycket, det slits bort när ni kör och annars landar ni bara mjukare. sen beror allt på hur seriöst det ska vara. På en riktig crossbana ligger det många ton grus och vanligast är att de är placerade i en gammal grusgrop. vad ni än använder gäller det att ni packar materialet i hoppen hårt, annars kommer det köras sönder ganska fort.
Om ni har problem med sumpmark på vissa ställen kan det vara en ide att gräva små gropar längs banan ni ritar upp, om ni ska gräva ur, ska ni bara lägga upp högar kan ni alltid placera en sån över det blöta så höjer ni marknivån och risken att det ska vara blött på körbanan minskar.

Men viktigast av allt, ha kul. big_smile
Lycka till!



Sök