Hejsan. Jag söker hjälp på kemisk nivå! Har letat runt på nätet i just detta ämne, och det är fler än mig som har detta problem, men ingen av trådarna jag hittade gav något svar
![sad](img/smilies/sad.png)
Bilen i fråga är en Chevrolet Caprice och det är som så att i fuktigt klimat blir ratten väldigt kladdig, såpass att det stör körupplevelsen och allt man sedan håller i blir kladdigt!
Vid torrt klimat är det inte så farligt att man tänker på det speciellt mycket.
Jag har flera gånger försökt göra rent ratten med fönsterputs och interiörrengöring men det blir verkligen ingen skillnad alls!
Kommer man över en ny ratt så löser väl det problemet, men hur ofta ser man en NY ratt till en sån här bil? Dem finns dessutom i en uppsjö av färger, min är blå.
En annan lösning är att linda in ratten i något, exempelvis tejp.
Ytterligare en variant är en rattmuff, men hur hittar men en som passar ratten på gamla bilar? (Stor och tunn)
Finns här någon som har en bra idé på hur man löser detta?