1586
Sök

Mitsubishi lancer 1994 Startmotorn går inte runt!

10 Inlägg
16 april 2012
Trådstartare
#1
Har mätt upp spänning den får 12volt men tändningen ger den inte volt att trigga igång!!! någon idé ?? något vanligt fel??


3 235 Inlägg
16 april 2012
#2
Glapp i tändingslåset kan vara orsaken.


583 Inlägg
17 april 2012
#3
Osäker på vart du mätt upp 12volt, men googla upp "startmotor solenoid". Då det kan vara den som inte klickar till så att startmotorn ej går runt.

Alternativt startspärr, startmotor, tändningslås.

Mvh
Anders

Even with cruise control.. you still have to steer.

10 Inlägg
17 april 2012
Trådstartare
#4
Ja alltså jag har ju mätt upp via Jord och Plus poolen på startmotorn så att den får ström!! 12volt hela tiden, Men sen sitter det en liten kabel som ger den ström från tändningen så att den snurrar!

och tändningen ger denna "trigg" kontakten bara 0.02volt vad jag förstår ska den få 12volt när man vrider runt nycklen så motorn går igång.

jag har testat startmotorn genom att brygga trigg kontakten och 12+ poolen och genom att jorda startmotorn, då snurrar den! alltså är den tändningen ju som inte triggar igång startmotorn vad jag förstår de som, och jag har ingen aning hur man löser ett sådant fel? bränd styrbox`?

edit:alltså om man vrider tändningen till startläget så släcks lamporna och något, så bilen verkar ju fatta att man försöker starta den, men startmotorn får inte spänning från kablen som säger att startmotorn ska starta

edit2: har listat ut att de jag menar med triggkabel betyder soloneid tongue

mvh hjälp:(
Senast redigerat av clinteastwood (17 april 2012)


3 235 Inlägg
17 april 2012
#5
Bakom tändningslåset sitter det en kontakt /cylinderfprmad) med massa ledningar, byt den, så är problemet löst.


10 Inlägg
17 april 2012
Trådstartare
#6
Felet löst provisoriskt!!:

Satt en eftermarknadslarmbox från DEFA, fast personen som ägde bilen förrut sa att där inte satt ett larm. Den har tydligen gått sönder, så jag drog en extra kabel från tändningslåset till startmotorn så nu fungerar de tongue

tack ändå



Sök