Äntligen!
https://youtube.com/shorts/Dc5ndjS6yKM? … J1JsfTyrQaECUn har varit i Polen för lagning, var tydligen något fel som orsakade kortslutningen. Jag har köpt en ny adapter. Jag har fått hjälp av Rasmus Möller från Pony Drift. Super trevlig och proffsig. Han mappade bilen och nu laddar den ca 0,75bar, lättkörd. Vi testade med upp till 0,9bar och enligt Rasmus är de hel lugnt.
Dock är de något med tändningen. Han fick inte riktigt till de som han ville. Så ska se över tändstift kablar osv.
När den blivit lite kall igen vill den inte starta på första försöket alls (smäller högt en gång istället) men gör de direkt på andra. Det luktar även bensin i kupén och vi ser inga läckor. Tankarmaturen är faktiskt trasig inuti så ser inte bränsle mängden. Kanske har ett samband.
Säkringen till bränslepumpen gick en gång också. Hoppas inte de är ett problem.
Här är en lite tråkig video men ska filma mer senare
https://youtube.com/shorts/PNF7L1YD_ds? … TEWdPwkNdJKänns skitbra! Då har jag trots allt fått till det mesta bra!
Dock läcker den olja. Tror det kommer från T kopplingen där jag har oljetrycksensor och matning till turbon. Har använt Biltemas Gas/Oil sealing VVS-tätning. Kanske inte pallar trycket. Någon som har tips?
![https://www1.garaget.org/gallery/images/185/184587/184587-fa4092a46fcec7d377a0fe44a4c1945c.jpg]()
Tyvärr är jag lite besviken på den progressiva LSD diffen. Enligt deras YouTube videos ska den fungera precis som en riktig LSD men att den inte bör användas för racing.
Hittills tycker jag att bilen beter sig som innan jag installerade den. Får se vad Racing Diffs säger och om jag gjort något fel.
Men! Det finns mkt kvar att göra! Tänkte sätta på alla nya lister på bilen. Men såg att jag måste beställt kopior då dom övre listerna skulle fästas ?limlister? så avvaktar lite med det då jag vill kunna ta loss dom igen.
-Lack/ytskick
-Oljeläckage i T-koppling samt topplockskåpa
-Sänka kompet eller köra med E85??
-Bensinlukt i kupén/trasig tankarmatur
-Kallstart
-Fixa någon skärm för att se data eller enskilda mätare.
-Bygga klart avgasröret som slutar vid mittredämparen.
-Tona rutorna
-Fixa bättre dämpare. Kanske luftfjädring?
-Framvagnsinställning
-Nya bussningar överallt
-Mm. Mm.. ;O
Blir lite överväldigad då jag har 3andra ?bilprojekt? också. Dock ska jag nog sälja av ett par.