Rickard-v skrev:
M_icke_ skrev:
Lillalilja skrev:
En sak jag funderade över bara, när man lastar lägre än vad steget är gjort för, borde inte stegets säkring ryka då eftersom man får ut mer effekt än vad som är tänkt?
Nja. Finns risk för de men tack vare ett faktum kallat impedanshöjning så KAN de funka.
Vad menar du med impedanshöjning????
Vad jag vet blir det en sänkning av impedansen när man kopplar basen på lägre ohm. O steget borde dra dubbelt så mkt ström om det är byggd för det. Detta steg är inte det och det drar kanske inte så mkt mera ström utan spänningen ut till högtalaren sjunker (blir alltid så när den interna strömförsörjningen inte räcker till, alltså mindre utteffekt)
Kan vara så att trådskaparen får samma effekt med 1ohm som med 4ohm på steget. Men steget får det mkt jobbigare att överleva med 1ohms belastning. Med 4ohm blir det 4gånger enklare för steget att leverera.
O med lågimpedans blir dämpfaktorn på ett budget steg mkt dålig. Den blir alltid sämre med låg impedans så vill du ha lite kontroll på basen så koppla basen i 4ohm. Bara fördelar. Men inte lika coolt kanske att säga till polarna.
Antar Micke menar att även om du startar med låt säga 0,5ohm utan nån signal in i lådan så brukar det öka till 1-1,5 ohm tex när man krämar på med effekt, motstånd i lådan plus spolen blir varmare, olika frekvenser osv är en del saker som påverkar impedansen som steget känner av.
Svensk mästare i Street Stock 2012 med 148,8dB
Svensk Mästare i Street 100A 2011 med 150,0 dB
Svensk mästare i ESPL MASTER och Bassrace 139,9 2010
Team-leader för Team1