26 oktober 2014
Trådstartare
Hej, är ny på forumet och fick tipset av Robin på Mitsubishi's forum att jag kan få bättre hjälp här.
Bilen: Mitsubishi Spacestar -02 (ej GDI), manuell låda samt bensindriven.
DRL: Hamron från Jula.
Jag har både multimeter, alla service manualer för bilen i .pdf format - även i mobilen, samt andra verktyg.
Vad är problemet? Kablarna är 3st: Röd, svart samt vi. Detta gäller både direkt i själva DRL lyktan samt kablarna som ingick. Anslutningarna är 1 flatstift (vit kabel) samt ring modell (svart samt röd kabel).
Jag fick med någon form av installationsguide, men den visar inte ens vart jag ska montera allt. Bil el är något helt nytt för mig dessvärre.
Vad jag vill är att koppla DRL'n till parkering/positionsljusen, då även baklyktorna lyser men inte helljusen.
Jag kommer dock att försöka ge mig på det hela själv idag, lyckas jag inte hoppas jag att någon här kanske har ett bra tips eller liknande. Ska försöka ta bilder under dagen på alla delar.
Tack på förhand
/R/