3595
Sök

Stort eller litet avgasrör till bilen?

2 Inlägg
för 3 timmar sedan
Trådstartare
#1
Hej ja har tänkt att ja skulle skaffa ett nytt avgassystem till min Volvo s80 2,4 från 2000 eftersom det är avgasläckage på det gamla, men ja är osäker på vad som är bäst, smalt eller större avgassystem.
Vill få ett lite fränare ljud (mörkare ljud bland annat typ), har hört att om man har större avgas så kommer den att baksmälla lite men kan ha fel.

6 273 Inlägg
för 2 timmar sedan
#2
När min bror köpte den Audi 100 Avant Turbo (91:a) han har i dag satt det 3"system på . Efter mycket reparerande och svetsande av det systemet beslöt han sig för att ta bort det och köpa ett Audi original system (2,25") från Audi tradition i tyskland (pris ca 12000:-) med det systemet upplevdes motorn både vara lite starkare och gick dessutom tystare ,vilket  jag anser vara bra!
Att bra sätta på ett grövre avgassystem bara för att det ska "låta bättre" kan ge sämre motoregenskaper.



Sök