2808
Sök

Fukt i strålkastare!

5 Inlägg
25 februari 2008
Trådstartare
#1
Vet inte om jag la denna tråd rätt men ni får flytta den annars.

Ja då har man fått stenskott på blinkersglaset, någon som vet om man kan göra n¨got hemma eller e det bara att köpa nytt ? ( bmw E46 )

/ tobias


transportkonsult
284 Inlägg
25 februari 2008
#2
Jag skulle köpa nytt i vilket fall som helst. Man vill ju ha det snyggt.

Bottles are for babys. Real men get blown.

8 156 Inlägg
25 februari 2008
#3
Man kan ju få ut fukten genom att montera bort strålkastaren och sen ta med sig den in och avfukta den inomhus. Men att få bukt på stenskotts-hålet på ett snyggt och samtidigt lufttätt sätt är ju lite klurigare?

| Moderator
| Medio tutissimus ibis.
| I mitten skall du gå säkrast. (Ovidius)

5 Inlägg
25 februari 2008
Trådstartare
#4
Det är inget hål utan lite sprickor.


811 Inlägg
25 februari 2008
#5
har samma problem. Tvätta min bil och sen så fick jag se att hela vänstra strålkastaren är fuktig på insidan. Lite trist. vette tusan hur jag ska fixa det. åker ju med bilen varje dag.
Finns det något man ev kan täta glaset med när man fått bort fukten?


Lastbilschaufför
123 Inlägg
25 februari 2008
#6
Epoxy lim när du har torkat glaset. Slipa upp sprickan med 400 papper och lägg på limmet. När det torkat slipar du ner limmet med 320 och 400. sen 500 eller 600 vatten slip och polera med autosol. Fungerar iaf på billigare bilar och blir nästan osynligt om det görs rätt. Jag har lyckats en gång av många försök:D


5 Inlägg
25 februari 2008
Trådstartare
#7
Silicon på insidan funkar det ? .. har hört om att man skulle kunna göra de


Lastbilschaufför
123 Inlägg
25 februari 2008
#8
Blir inte det minsta snyggt och det lossnar ganska snabbt.



Sök