3704
Sök

Vad har ni fått för kommentarer av polisen när de stoppat er?

17 Inlägg
13 februari 2012
#1881
Var på weekend i Norge med lilla leksaken, körde om en polis då de låg långt under hastigheten.
De förföljde oss i vad som kändes som evigheten innan de beslutade att stanna oss på en motorväg. De undrade varför vi körde nercabbat i typ minusgrader och molnigt, med solglasögon, huvtröja och en bil med liten skylt utan EU-märke och nationstecken bak...
Vi förstod inte mycket av varandra, men han fick till slut svar på alla sina frågor. Grejen var att det HADE varit solsken innan vi körde genom några tunnlar, och då var det enbart 70-väg.

Måste sett jävligt skumt ut kan jag hålla med om.

Adding power makes you faster on the straights. Subtracing weight makes you faster everywhere!

231 Inlägg
13 februari 2012
#1882
Mack skrev:
Pavva skrev:
AirOne skrev:

Tyvärr, jag tror dig fortfarande inte.
För att dem skall krossa rutorna och dra sina tjänstevapen, krävs det nog lite mer misstankar än så där.

japp men jag skiter fullständigt i vad du tycker.

Jag vill inte gå in på detaljer så jag skrev lite kortfattat.

Med den attityden så tror jag ännu mindre på dig..

Okay nu va de ett tag sen ni skrev detta men jag och 3 kompisar va med om samma sak. Sönderkrossade rutor och dragna vapen.
i var jagade i drygt 2 minuter innan vi svängde på rullgrus och gled in i en mur i hög hastighet.
Dom skrek som idioter och krossade 2 revben och min käke. så jo poliserna i vårat avlånga land kan bli som dom på Cops.

Fast sen vart dom jätte trevliga när dom upptäckte att de bara var föraren som hade gjort fel, Tog av bojjorna och kallade på ambulans.

"Har du inte hyfs nog att ljuga?"
A turbo: exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens and you go faster."

231 Inlägg
13 februari 2012
#1883
RearWheelDrive skrev:
BoB__ skrev:
Mack skrev:

Med den attityden så tror jag ännu mindre på dig..

Okay nu va de ett tag sen ni skrev detta men jag och 3 kompisar va med om samma sak. Sönderkrossade rutor och dragna vapen.
i var jagade i drygt 2 minuter innan vi svängde på rullgrus och gled in i en mur i hög hastighet.
Dom skrek som idioter och krossade 2 revben och min käke. så jo poliserna i vårat avlånga land kan bli som dom på Cops.

Fast sen vart dom jätte trevliga när dom upptäckte att de bara var föraren som hade gjort fel, Tog av bojjorna och kallade på ambulans.

helt rätt

Hade vart helt rätt om det var föraren som dom gjorde de på. inte på mig som satt i baksätet och inte kunde göra något åt att föraren fick panik. =P Men denna händelsen är nått vi bara skrattar åt nu. 3 år efteråt smile

"Har du inte hyfs nog att ljuga?"
A turbo: exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens and you go faster."

Forummoderator
26 409 Inlägg
14 februari 2012
#1884
qiliang skrev:
Ge dig en överraskning Alla hjärtans dag present:http://is.gd/6HVHZo

Men ditt jävla troll..försvinn!

Med ytterst vänliga hälsningar/Lars. Forummoderator
--------------------------------------------------------------------------
Melissa: "But they're all following you?"
Rubber Duck: "No, they ain't. I'm just in front." - Convoy.

301 Inlägg
14 februari 2012
#1885
"här var det fest"
eller lite senare när sambon skulle blåsa "försök att inte få med luften innefrån bilen när du blåser"
behöver jag säga att hon körde oss från en blöt utekväll

!!!Det är inte farten som dödar, det är sättet du stannar på!!!

One Man Clan
4 287 Inlägg
14 februari 2012
#1886
"du är ju dum i huvudet" skrek en jävligt uppretad snut när han väl fått stopp på mig, efter att ha prejjat ut mig på en parkingen...
De roliga var dock att jag stannar inte för en bil som ligger bakom med bara heljust på...


13 Inlägg
19 juli 2012
#1887
jag började 3 på morgonen och min bruksbil hade laddar ur sig över natten så jag fick skjuts av tjejen i cross bussen, detta var typ november och den var avställd men jag skulle "bara" 2,5 mil iallafall trött som fan och 3 på morgonen virar tjejen bara in sig i täcket (endast trosor på sig) och vi åker iväg, hon lämnar av mig på åker hem igen. 4 timmar senare ringer tjejen och skriker i telefon att hon aldrig kommer köra mig till jobbat på morgonen igen!
och hon klickar och jag får inte tag på henne igen.
jag kommer hem senare på eftermiddagen och då hon har lugnat sig så fick jag reda på att hon har blivit tagen av snuten och förd till stationen för drogtest!

dom tyckte det var konstigt att köra naken invirad i ett täcke 3 på morgonen i en avställd ford transit.


367 Inlägg
19 juli 2012
#1888
det vanliga

jaha hindersson det kunde jag ha gissat :D


278 Inlägg
19 juli 2012
#1889
Du, du vet att det är något fel på styrningen och gasen på den här bilen för den sladdar väldigt mycket!

Sa polisen efter väldigt mycket sladdande och dom hade följt efter... Dock fick han som körde ingenting trots bil med restskatt samt oförsäkrad då försäkrings bolaget gjort fel. smile

1 224 Inlägg
19 juli 2012
#1890
johnpokemon skrev:
första frågan jag fick när ja veva ner fönstret va "har ni rökt på? jag tycker det luktar lite skumt" de va även första gången jag blev stoppad så nervös va man tongue

Klockan är ca05 på morgonen och jag är på väg till jobbet en vinter.

Blir stoppad av en Polis som låg bakom mig den första kilometern hemifrån...

P: Vart ska du med den här lilla snabba saken? (Körde en Mazda 323 från -94 1,3)
J: Började skratta lite, (så mycket som man nu orkar göra nyvaken vid den tiden)
P: Nej, men allvarligt.
J: Jag är på väg till jobbet, men du kan inte vara allvarlig när du säger att den här skiten ser snabb ut?
P: Jaha, nej det tyckte jag faktiskt
J: Jaha..
P: Vad har du rökt idag?
J: Ursäkta, menar du allvar?
P: Ja du ser lite trött ut i ögonen
J: Är det sant? Det kan inte bero på att klockan är 5 på morgonen? Haha, dude komigen.

Sen blev det att visa körkort och inget mer med det.. Men ett jävligt konstigt bemötande av vissa måste man säga

i-vtec Do you?

1 319 Inlägg
19 juli 2012
#1891
Stod parkerad inne i stan utanför en kund, då farbror blå kom och knackade på rutan och undrade vad vi satt och gjorde där. Fick visa leg och svara på et ton frågor, var väll någon paranoid tant som trodde vi satt och gjorde fuffens som ringde dit dom.

30 min senare låg piketen bakom och slog på blandarna när jag var på väg hem från min kund, körde en Fiat Strada då, ser ut ungefär som gamla Skoda pickisarna. Reggad som lätt lastbil. Denna polis tyckte att vi hade ett stort problem, han förklarade för mig att jag har ju BARA B körkort och ska inte hålla på och köra omkring i lastbilar på vägarna.. Han sa att vi nu hade ett stort problem, och undrade vad vi skulle göra åt detta. Efter att jag förklarat hur det ligger till med reglerna i trafiken gick han purket tillbaka till sin stora bil och satt där i 15 minuter. Tillslut kom han tillbaka, bad om ursäkt och önskade mig en fortsatt trevlig dag.

Inte för att klaga på poliser, jag har blivit stoppad alldeles för många gånger och dom flesta har jag bara bra att säga om, men den där hade fan inte alla hästar i stallet.

Blev stoppad för några år sedan i en annan ort, skulle precis svänga av från en stor rondell in på en mindre väg, från den mindre vägen kom polisen. Blanka däck, kolsvart tonade baklampor, läckande avgasrör, trött som fan, drar fullgas därifrån. Körde in på närmsta småväg och försökte gömma mig i lägenhetsområdet. Polisen var dock väldigt fort efter med blink blink, ut kommer 3 st till mig och min vän.

P: Vad fan håller ni på med?
J: Jag orkar inte bli stoppad igen.. kolla hur bilen ser ut, tänkte smita undan här och undvika er. Däcken är blanka och lamporna bak är ju kolsvarta..

Blåsa, körkort, kollade upp oss och bilen, sen sa dom att ni kan ju åka hem och fixa bilen nu, och nästa gång är det lättare om ni stannar direkt. Fick inga böter.. Gissar på att det var för att jag var brutalt ärlig och enormt trevlig? Tack säger jag bara, hade inte haft råd att betala böterna!

_----------'

28 Inlägg
22 juli 2012
#1892
Blev stannad med förra bilen som hade DRL där var dimljusen ska sitta annars.

P: Hallådär!
J: Jo hejhej
P: Du är medveten om att det är förbjudet att köra med halvljus och dimljus på?
J: Jo, det är olagligt, men jag har inte dimljus
P: Sluta nu, vi är ju inte blinda, de är ju på nu också
J: Nej, det är något som kallas för DRL lampor, Day Running Light
P: (lite halvt osäker, också då jag märkte att jag kommer slippa undan) Öh, nja va? De sitter ju var dimljusen sitter, slå av dem nu, så får jag se hur du startar dem.
J: De slås på när man startar bilen, kolla här (slår av och startar bilen)
P: Öh, jaha, nej men det där går jag inte på, det finns inget sådant
J: Jodå, jag kan googla det lite snabbt så får du se själv
P: Nej nu får du ge dig
J: Nej vänta det går fort (googlar snabbt och får upp några bilder på Mercor, Ford och fler med DRL samt någon inforuta där det står att det ska finnas E märkning osv.
P: Jaha, men, jaha, har du det då? (går fram och kikar)
P: Du, får jag körkortet och så väntar du litegrann.
J: Självklart, ta den tid du behöver.
Polisen kommer tillbaka, ger mig körkortet, jag får blåsa.
P: Ska jag vara ärlig så vet jag inte om jag ska tro dig eller inte, men jag kan inte bevisa något eller uttala mig om något jag inte vet, så den här gången får du fara iväg, men jag ska läsa på ordentligt, bara så du vet.
J: Ja, absolut, det tycker jag.
P: Men det var jävligt läckert! Godkväll!

För en tid sen så skulle jag fara på Statoil, tog en omväg bara för att och får piketbussen bakom mig, de följer efter mig en bra bit och jag tänker att de ska likt förbannat stanna mig, så jag svänger av på en parkering. Ut kommer en lång biffig snut och knackar på rutan.

P: Följ med mig.
Jag följer efter in i bussen.
P: Körkortet tack!
Jag räcker över kortet, och polisen sätter det i sin bröstficka, var riktigt nervös då, men visste med mig att jag inte hade gjort något fel, annat än dioder i parkering och nummerskyltsbelysningen. Polisen trycker blåsgrejen i ansiktet på mig och ryter, observera ryter att jag ska blåsa. Jag blåser och frågar vad det är som är på tok.

P: Är du helt dum i huvudet?
J: Ursäkta?
P: Jag frågade om du är dum. För det måste du vara.
J: Varför måste jag vara det? Vad har jag gjort för fel?
P: Du körde för fort, och så är det fordonsförbud här efter 22.00!
J: För det första hade jag ingen aning om att det var förbud, och för det andra så körde jag i 40 på 50 väg.
P: Så det säger du va? Är du uppkäftig också?
Till saken hör att jag inte höjde rösten eller var otrevlig, bara nervös.
J: Nej, jag brukar inte tjafsa med polisen, det är inte speciellt bra.
P: Det har du riktigt rätt i. Vill du ha böter?
J: Om jag har gjort något fel så ska jag ju ha det.
P: Sant. Men du har bättre saker att lägga pengarna på eller hur?
J: Jo, det har jag ju
P: Vems är bilen?
J: Min egen
P: Vill du ha kvar körkortet?
J: Självklart vill jag det
P: Då hoppar du fort som fan in i bilen och kör hem, sen vill jag inte se dig ikväll mer. Du tar bort dioderna i skyltbelysningen också! Så trycker han körkortet i näven på mig, halvtrycker mig ut ur bussen och far iväg. Kvar står jag, lättad men sjukt skakis och lite halvarg över sättet jag blev behandlad.

Te kår så fufan, å te ruker

Meldem
917 Inlägg
24 juli 2012
#1893
Freak_ skrev:
P: Är du helt dum i huvudet?
J: Ursäkta?
P: Jag frågade om du är dum. För det måste du vara.
J: Varför måste jag vara det? Vad har jag gjort för fel?
P: Du körde för fort, och så är det fordonsförbud här efter 22.00!
J: För det första hade jag ingen aning om att det var förbud, och för det andra så körde jag i 40 på 50 väg.
P: Så det säger du va? Är du uppkäftig också?
Till saken hör att jag inte höjde rösten eller var otrevlig, bara nervös.
J: Nej, jag brukar inte tjafsa med polisen, det är inte speciellt bra.
P: Det har du riktigt rätt i. Vill du ha böter?
J: Om jag har gjort något fel så ska jag ju ha det.
P: Sant. Men du har bättre saker att lägga pengarna på eller hur?
J: Jo, det har jag ju
P: Vems är bilen?
J: Min egen
P: Vill du ha kvar körkortet?
J: Självklart vill jag det
P: Då hoppar du fort som fan in i bilen och kör hem, sen vill jag inte se dig ikväll mer. Du tar bort dioderna i skyltbelysningen också! Så trycker han körkortet i näven på mig, halvtrycker mig ut ur bussen och far iväg. Kvar står jag, lättad men sjukt skakis och lite halvarg över sättet jag blev behandlad.

han blev väll nekad sex av frugan kvällen innan. Så sjukt tråkig och fullständigt onödig översittarsvins attityd.

(╯°□°)╯​︵ ┻━┻

5 198 Inlägg
24 juli 2012
#1894
Det skulle va kul att läsa polisens versioner på alla inlägg för att se hur mycket det skiljer

124 Inlägg
24 juli 2012
#1895
Blev stannad för ett litet tag sedan då jafg körde hem ett par kompisar från skara - skövde
jag blev så nervös så jag hoppade ut ur bilen och slängde körkortet på honom tongue haha
men iaf.

P: ja, vem äger bilen?
J: jo, jag har precis köpt den men eric ac**by står nog kvar som ägare.
P: jo, det stämmer, du ska få blåsa här
J: men jaha, hur använder jag denna då?
P: du blåser i det lilla röret där
J: jaha, haha, jag är ju inte van vid att blåsa utan jag suger ju mer då. tongue
P: (blev knallröd i ansiktet och huuma sig lite) jo, men testa nu.
J: blåste och såg nöjd ut.
P: du vet att det är användningsförbud på bilen va?
J: va?! nej, visste jag verkligen inte ( fast jag visste det men spela dum blondin )
P: okej, får jag se ditt körkort ( då han redan lämnat tillbaka det till mig)
J: visst och gav honom det.
P: Rebecca Glad, gud vad jag känner igen det, har du beblandat dig med polisen förut?
J: nepp, inte med detta efternamnet ändå, bytte nämligen när jag var 18 wink
P: ringer till sin kollega och frågar om han känner igen mitt namn men får troligen till svar att han inte gör det och frågar mig om jag har släkt i Tibro
J: får tillbaka körkortet och frågar om jag får åka hem
P: vänta tills jag åkt och sen kan du köra, bara så jag inte ser dig.
J: tack så mycket
polisen går till bilen och hoppar in men hoppar ut lika fort igen och säger : du, om någon skulle stoppa dig igen inatt, så spela bara blond! du vet inget!
J: (lyfter på mössan, då jag faktist färgat håret precis) och frågar om jag behöver spela? wink
P: ger tummen upp och åker och jag fortsätter min resa hem tongue

haha, han blev så chockad och ställd flera gånger tongue som tur var kunde man ju skojja med honom men slapp böter iaf tongue

71 Inlägg
24 juli 2012
#1896
Var påväg hem från garaget i vintras vid ca 12 på kvällen och mötte en stillastående målad bil, när jag väl passerat gör han en u-sväng och kör efter och efter ett par hundra meter stannar han mig.
Ber mig kliva ur och frågar om jag visste varför han stoppade mig.
Jag, njaaee..
P, du har blåa dioder i i framlyktorna, svarttonade baklyktor och den låter lite för mycket.
Jag, okej, (spelar dum och säger att jag inte visste att man fick ha det)roll

Han frågar sedan och jag kan öppna motorhuven och visst svarar jag.

P, du vet att du inte får ha xenon på din bil va?
jag, jadu det satt där när jag köpte den (spela dum igen) roll

Och... det värsta utav allt. Han pekar på kylarslangen och frågar: aha är den här till turbon eller?
Visste allvarligt talat inte om jag skulle skratta eller gråta då det var trafikpoliser jag talade med lol
Svarade givetvis att nej det är till kylaren lol

Han påpekade också att jag inte fick ha ''sitta-still'' stolar monterade då bilen var heltypsgodkänd eller något sådant. Välutbildade trafikpoliser det här tänker jag...

Slapp undan med en varning och ett förjävla gott skratt när jag satte mig i bilen igen lollollol

511 Inlägg
24 juli 2012
#1897
Jag blev stoppad av farbror blå och lappen rök.

Det första meningsutbytet lät såhär

Polisen
Porsche är bra bilar men de går lite väl fort

Jag
Detta är ingen Porsche det är en Bmw

Polisen
Jaha roll

big_smile
Senast redigerat av Dotzie (24 juli 2012)

My car Brings Me Women

Team Breehäng
1 623 Inlägg
24 juli 2012
#1898
JockeMagnusson skrev:
Var påväg hem från garaget i vintras vid ca 12 på kvällen och mötte en stillastående målad bil, när jag väl passerat gör han en u-sväng och kör efter och efter ett par hundra meter stannar han mig.
Ber mig kliva ur och frågar om jag visste varför han stoppade mig.
Jag, njaaee..
P, du har blåa dioder i i framlyktorna, svarttonade baklyktor och den låter lite för mycket.
Jag, okej, (spelar dum och säger att jag inte visste att man fick ha det)roll

Han frågar sedan och jag kan öppna motorhuven och visst svarar jag.

P, du vet att du inte får ha xenon på din bil va?
jag, jadu det satt där när jag köpte den (spela dum igen) roll

Och... det värsta utav allt. Han pekar på kylarslangen och frågar: aha är den här till turbon eller?
Visste allvarligt talat inte om jag skulle skratta eller gråta då det var trafikpoliser jag talade med lol
Svarade givetvis att nej det är till kylaren lol

Han påpekade också att jag inte fick ha ''sitta-still'' stolar monterade då bilen var heltypsgodkänd eller något sådant. Välutbildade trafikpoliser det här tänker jag...

Slapp undan med en varning och ett förjävla gott skratt när jag satte mig i bilen igen lollollol

lollollol

R1 3 ツ
└┼┤
2 4

5 198 Inlägg
24 juli 2012
#1899
Dotzie skrev:
Jag blev stoppad av farbror blå och lappen rök.

Det första meningsutbytet lät såhär

Polisen
Porsche är bra bilar men de går lite väl fort

Jag
Detta är ingen Porsche det är en Bmw

Polisen
Jaha roll

big_smile

Å andra sidan sa han ju aldrig att du KÖRDE Porsche,, bara att dom går fort cool

511 Inlägg
25 juli 2012
#1900
Iofs...roll...tänkte inte på det.........

My car Brings Me Women


Sök