3651
Sök

Passat 1.8t -02 elfel

14 Inlägg
13 januari 2015
Trådstartare
#1
Behöver hjälp med kompisens bil..

Det började med att fönsterhissarna på passagerarsidan funkade lite när dom ville, fönsterhissvajern gick av på passagerar rutan så vi bytte den. Sen började centrallåset krångla och nu fungerar de inte alls på passagerar sidan.
Innerbelysningen lyser lite när den själv känner för det och knapparna på dörrarna på förarsidan både fram och bak lever sitt egna lilla liv. När dom är släckta så funkar naturligtvis inte fönsterhissarna på passagerarsidan heller.

Vi har kollat komfortboxen under mattan på förarplatsen och inget är av eller ärgat. Vi tog loss alla kontakter och sprutade på kontraktspray men de hjälpte inte.

Vi har plockat isär och kollat släpvagnskontakten, då kompisen lyckades tappa ett släp och de hela började nån vecka efter detta.

Vi har kollat säkringarna ett flertal gånger.

Nu behöver vi hjälp. Vart kan felet ligga?

14 Inlägg
13 januari 2015
Trådstartare
#2
Hittade nu massa fukt under mattan på passagerarsidan, kan detta vara en bov?

5 131 Inlägg
13 januari 2015
#3
Japp det är nog boven. Tänkte skriva att du skulle kolla efter vatten när ja såg rubriken.

Det du kan göra är att ta ur styrdornet som ligger i en plastlåda framför förarstolen och öppna upp själva styrdornet och låta det torka. Tänk på att bryta strömmen innan du tar ur det bara. Har du tur funkar det. Du bör även passa på att kolla över kablarna som går under mattan och listen vid dörren efter skadade kablar.

Skulle det inte hjälpa att torka ur styrdornet eller om det är ärgat så bör det bytas. Dock behöver det kodas in osv.

Spana gärna in mitt projekt på mercorna och lite annat :) http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=262552
eller på projektet på min caddy mk1 http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=303965

14 Inlägg
13 januari 2015
Trådstartare
#4
Men det är alltså vatten på passagerarsidan och inte på förarsidan. De som ligger i fukt är "bara kablage". Inga kontakter eller liknande utan bara sladdarna. Vi hse ställt upp mattan och lagt in en kupéfläkt och en torrboll men de känns ju inte som att hela kablar skall kunna pajja av fukt. Hade de varit skavt på dem så kan jag förstå de men dom är ju täta hmm

5 131 Inlägg
13 januari 2015
#5
Har du öppnat plastlådan som ligger vid förarsidan och kikat?

Spana gärna in mitt projekt på mercorna och lite annat :) http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=262552
eller på projektet på min caddy mk1 http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=303965

14 Inlägg
13 januari 2015
Trådstartare
#6
Nej, eftersom alla kablage runt omkring såg fina ut så gjorde vi aldrig det. Får göra detta i veckan och se om de ser bra ut. Men kan de verkligen bli avbrott på kablar som ligger så skyddat? I en plastbox, under 2 mattor, under en stol? Känns som att de borde inte gå.

Vi kollade även kablagen från passagerardörren in i karossen förut. Under damasken och under/på sidan av handskfacket så alla kablar hela och fina ut.

183 Inlägg
14 januari 2015
#7
Kolla om det finns kablar under mattan vid förarsidan som har grönt mos på sig.
Dela gärna upp kabelstammen så ser man bättre.
Jag hade likadant fel på min och jag hittade en del kablar som var ärjade.
Kapade dom som va dåliga lödade ihop dom satte krympslang på sedan fungerade det igen.

Det är inte laddet som dödar.

14 Inlägg
14 januari 2015
Trådstartare
#8
Inne i komfortboxen såg de jättebra ut. Ingen fukt, smuts eller ärgat så den är inte problemet hmm

14 Inlägg
14 januari 2015
Trådstartare
#9
Har öppnat kabelstammarna som går längs med listen på förarsidan men inget är av och inget är ärgat. Däremot så det de ut som de är alger eller mögel..?

14 Inlägg
14 januari 2015
Trådstartare
#10
https://www1.garaget.org/gallery/images/211/210507/210507-d4136c970b1a748f18d2be6bcd3f0ddf.jpgp
Inuti plastboxen, komfortboxen uttagen

https://www1.garaget.org/gallery/images/211/210507/210507-1293e86673d95afaba6f82c84a6f54a7.jpg Kretskortet i komfortboxen är helt och fint.

https://www1.garaget.org/gallery/images/211/210507/210507-9fc0af7a2aed2a94b8e6692012bbcd05.jpg
Kabelsstammen med mögel/alger?

451 Inlägg
14 januari 2015
#11
Kolla kabelgenomföringen mellan förar dören och karossen, ev har du fått fukt i Låskistan i förardörren därav spökar ditt centrallås

14 Inlägg
14 januari 2015
Trådstartare
#12
JUSTer skrev:
Kolla kabelgenomföringen mellan förar dören och karossen, ev har du fått fukt i Låskistan i förardörren därav spökar ditt centrallås

Vi har kollat där också men alla kablar är hela och fina. Både på förardörren och passagerardörren

344 Inlägg
14 januari 2015
#13
Hela och fina som i att dom ser bra ut eller att ni mätat så att det inte är kabelbrott?

kablar som rör sig i till exempel dörrar eller baklucka går väldigt sällan sönder så att man kan se det utan det är bara kopparen som går av medans ytterhöljet är helt intakt och ser helt och fint ut. ta fram mät instrument och kolla resistansen i kablarna från fönsterhiss knapparna och sen så långt bort det bara går och se så att ström faktiskt kan färdas genom kabeln..


Sök