Hej alla. Jag är ny här och hoppas på lite input från er som är duktiga på el. Jag har ett elfel som jag behöver hjälp med. Jag har till och från haft instrumentbelysning, bakljus och nummerskyltsbelysning men nu när det är dags att besiktiga så har jag inget av det. Jag undrar om det är någon som vet vad det är som gjort att ljuset kommit och gått men som nu inte alls funkar. Säkringen är hel men säkringshållaren sitter så dumt till att det är svårt att mäta och kolla om allt ser bra ut.
Det finns ingen ström i släpvangskopplingen på bakljusen heller utan det är bara blinkers och bromsljus och backljus som fungerar på släp.
Det skulle betyda mycket för mig om det är någon som kan komma med någon input om vad felet kan vara.
Bilen är alltså en Suzuki Grand Vitara XL 7 -02 / Bensin
Kolla kabelhärvan till bakljusen under plasten till bakstötfångaren,där hade det nött hål på kabelisoleringen och till slut gick koppartråden av på en -01 jag haft.
Listade du ut vad felet var, råkade ut för samma elände idag på min. Inte så inbjudande att stå ute i -23 och gissa sig fram så jag tar tacksamt mot en eventuell lösning
jag har exakt samma problem och jag gjort allt jag kan för att hitta felet, men utan varmt garage är tålamodet inte det bästa. hittade någon av er problemet?
Matas ofta från samma strömbrytare/relä/säkring som bakljus/skyltljus på lite mer analoga fordon som en gammal XL7. Tvivlar på att det är CAN-styrt ljus på den. Kan vara skiljt mellan höger-vänster för säkring och relä dock.
Jag förutsätter att det inte lyser varken med ljusautomatiken eller med manuellt påslaget parkering eller halvljusläge på strömbrytaren.
Någon av er som löst problemet med baklyset, samt skyltbelysningen? Har precis råkat ut för samma. Dock lyser instrumentpanelen på min. Har mätt och ingen ström i kontakten bak till baklampan. Säkring hel. Haft isär de 4 kontakterna på "dragbalken". Funderar nu på att riva släpvagnskopplingen och kolla om felet ligger där.