Tänkte göra en lite multimedia uppdate idag tror jag. I dag kom stegen hem de blev 2 st 4-kanals Magnat RX44. Valde dom pg av möjligheten att stapla dom rakt på varandra och utsendet. Sen är de ju ett stort plus att de går att spela bra med dom. Har även monterat isär ps2:an så att jag kan montera in dvdläsaren i instrumentbrädan och gömma allt annat krafs till den. För att spara lite plats så har jag även gjort en ny form till kretskorten som jag senare ska gjuta av i glasfiber så att det blir en mindre låda av de hela. Tänkte fortsätta med bilder och text till dem lättare att förklara så.
Var bara tvungen att ha en bild på all klädseln som nu ska iväg till en tapetserare för omsynation.
Magnat RX44 stegen.
PS2:an isärplockad. Dvd läsare till höger och kretskort och formen till den nya lådan till vänster.
Dvd läsaren. Nån som vet vart man kan få tag på längre flatkablar? Alltså de som synd på bilden.
Bild på min lösning av 12V direktmatning.
Allt som ska in i bilen i år. Kommer bli 2 par MDS Fanatic 5.25", 1 par MDS Fanatic 4.5", 2 nackstödskärmar, 1 in dash skärm, 1 DVD/stereo, 1 PS2 med trådlösa kontroller, 1 12" Ljudia prototyp bas (Ända i världen), 2 Magnat RX44 steg.
Förutom detta så har jag även slipat en del men lägger inte upp några bilder på de. De e inte så mycket att se.
BTW man ser tyrken i bakgrunden när din e ute på luftning..
Tack för de.
Jaha du menar pulkan tottens vinter bil när kortet togs så var tyrken inne för ny klarlack.. Jo nått ska man ju ha kompisar till. Bra att ha när bilen inte rullar för egen maskin.
Hej på er alla trogna läsare och ny tillkomna. Måste börja med att be om ursäkt över att jag inte har uppdaterat nu på ett tag men om sanningen ska fram så har det mest slipas och pysslats med lite av varje så det är inte så mycket att visa helt enkelt. Men nu i tisdags så lämnade jag i alla fall in säten till tapetseraren som skulle beräkna fram ett pris tills jag kommer hem från Gent där jag ska göra min utlandspraktik i 3 veckor. Vilken kommer innebära att det kommer att gå ytterligare minst 3 veckor innan nästa uppdatering. Men jag kan i alla fall avslöja att gjutningen av den första huven kommer att ske mer eller mindre direkt efter hemkomsten och som det ser ut nu så kommer det att bli riktigt bra. Tänkte att jag kan lägga upp en lite snik bild på arbetsplatsen där jag och daniel (dlundgren här på garaget) bygger huvarna. Den med bra syn kanske kan se nått sevärt.
Ne nu ska jag dra till Gent och festa och jobba.. Ha de gött alla trådläsare.
Liten snik bild på huv bygget som görs som ett projekt arbete i skolan..
Jaha då var men hemma igen från 3 veckors jobbande och festande. Om sanningen ska fram så är det rätt skönt. Efter att man hade tillbringat helgen med att packa upp, tvätta och träffa en del av de man har saknat så kunde jag börja med bilen igen. Bäst så då jag tycker att det börjar bli dags för att se ett mål. Så förhoppningsvis så är bilen klar för lackeraren i slutet på denna vecka ytterst lite kvar att göra då jag inte kommer att slipa de sista inför lacken utan bara göra grovjobbet runt framförallt breddarna. På dagens schema stod det att de var dags att fixa med stereon då jag vill provmontera och se till att allt passar och kommer att fungera innan bilen försvinner. Så jag har tillverkat mig en låda till stegen som förhoppningsvis gör så det blir lätt att plocka i och ur stegen när man behöver de. Sen gjorde jag mig även en baffel till basen. Slutet av dagen så monterade jag allt och testa i bilen samt plasta lite lätt för att de skulle sitta på rätt plats kommer att ta ut de och plasta resten utanför bilen sen. Dock så har jag inga bilder på de kommer nog någon i morgon.
PS. Känns som att en hel del kollar in i tråden men inte skriver nått. Skulle var kul om folk orka skriva ner båda bra och dålig kritik om det finns någon. DS
Steglådan
Steglådan med stegen i. Provning bara.
Bas baffeln
Arbetsplatsen för dagen. Jag tillämpar principen organiserad oreda. Kanske syns..
Lådorna till stegen ser bra ut, ska du ha dem i reservhjulsbaljan?
Det är bara en låda stegen kommer att monteras på varandra med en luftspalt i mellan. Detta för att spara på plats. Nopp de kommer att synas får väll komma förbi nån gång och kolla läget..
I dag har man pysslat med spackling och slipning av front och bak. Sammt börjat lite på att fixa till vingen. Tyvärr så är garaget fullt med saker så man fick hålla till utomhus inte allt för varmt direkt. Men men man ska inte klaga.
FBild på frontens breddnig. Återstår bara att spackla igen sidopositionsljushålet och sen se till att det blir en bra övergång till karossen.
Breddaren spacklad och klar på baken återstår bara att spackla igen sidopositionsljushålet och se till att det blir bra mot karossen.
Spacklat upp vingen med grovt väggspackel. Ska slipa till detta så att det blir en + form av det. Enledningen till att jag spacklar med väggspackel är att de är tok billigt och riktigt lätt att forma. Bara att lacka lite och sen plasta av.
La vingen framför kaminen och hoppas på att jag kan speeda upp torktiden lite då det är mycket spackel som ska torka.
Jaha då var de väll dags att slänga upp lite mer bilder då. Eftersom man har varit ledig hela veckan så har man kunnat jobba på rätt bra. Har fått pris och bestämt slutdatum för inredningen så nu är den på G. Sen har jag spacklat det sista och slipat detta inför lackeringen. Nu får allt lackeraren ta hand om resten. Sist men inte minst har jag börjat med ljudet i skuffen också. Men jag tänkte lägga upp lite bilder i stället för att skriva en massa. En bild säger ju mer än 1000 ord. Ursäkta bildkvaliten det vra lite mörkt ute.
Fronten provmonterad och nerslipad inför lack.
Baken provmonterad och nerslipad inför lack.
Steglådan provisoriskt fäst inför plastning.
Steglådan efter ett lager. Ska trimmas till och sen plastas fast ordenligt.
En instrument bräda undra vad man kan göra med den??