Tjena, solskyddsfilm är inget svårt att montera. Var bara noga, ha tid!
PÅ "rulle" skriver du! Då är det en skyddsplast som du måste ta bort från solskyddsfilmen, kanske inte syns så lätt, men ta 2 små tejp bitar från varsitt håll så särar du på dom.
Lättast är att plocka ur rutorna men fungerar mkt bra att bara montera dit när rutorna är på bilen.
Rengör rutan (ordentligt) helst 2-3 gånger, använt ett rakblad och skrapa med för att få bort allt som kan sitta fast.
Va helst innomhus i garage lr dylikt då vinden brukar gilla solskyddsfilmen, samt skit fastnar lätt.
Skär till ungefärlig längd på filmen, sära med tejpbitar, var 2 st personer ena särar på filmen andra sprejar med sprejflaska (vatten+diskmedel) brukar jag köra på.
Spreja ner fönstret ordentligt lägg på den mörka filmen, OBS! använd ej plastskrapan som medföljer, köp skrapor med gummiblad då den med plast repar filmen!! Endast i kanterna kan den med plast vara behövlig!!
När du tryckt dit filmen så är det massa bubblor med luft och vatten mellan filmen och glaset, då sprejar du med vatten+diskmedel på utsidan av filmen och sen skrapar med gummiskrapa tills dom försvinner. Var noga ha tålamod. Tryck in filmen i kanterna under lister och dylikt så du får med den överallt, samt kan du veva ner rutan lite och skära den jämn längst uppe. Men använd vatten+diskmedel till gummi listen när rutan vevas ner.
Köp en skalpell med långt blad, skär bort det överflödiga, låt torka länge innan man rör fönster vevarna/hissarna
Då ska det nog gå fint!