4064
Sök

Chevrolet Camaro "Yenko 540" (1969)

5 växlad Tremec TKO 600. Ny växellåda med tillhörande delar och utrustning köptes från från Keisler i USA.
Otroligt skönt med en femte "åka hem växel". Med 4,11 i bak så varvar bilen endast dryga 1900 varv i hundra km/h.
3 773 visningar
13 kommentarer
Bilden publicerades 28 januari 2009
för 15 år sedan
Härligt med 1900rpm vid hundra! ska köpa en till min chevelle snart som har samma bakvagnsutväxling. farsan satte i RR-versionen i sin med 0.82 på femman. men tänkte ta den andra med 0.6-nånting med tanke på den låga slutväxeln. vilken är det du har i din
för 15 år sedan
om den står pall för din morot bör man va säker på att d funkar för en annan osså!!
för 15 år sedan
förstår att det är skönt med en till:) har 4.56 bak kopplad till en m22:A på min z så det är lite jobbigt:)
för 15 år sedan
Vad kostade den lådan???
för 15 år sedan
riktigt nice grejer du har.. har likadan låda i min.. fungerar klockrent!
för 15 år sedan
Denna lådan hade inte varit dum i min heller, men det måste kännas bra gött i en 60-talare som brukar leva rätt bra i landsvägshastighet! :)
för 15 år sedan
Nice! Har en liknande till min bil fast det är en äldre modell... 26 spline in. 31 ut
för 15 år sedan
Mycket bra val av låda, med 1900Rpm vid 100 knyck så har du även råd med räksallad på Sibyllagrillen. Själv hade jag 3000Rpm vid 100, och det blev enbart senap för min del ;)
för 15 år sedan
Tremec,en sådan har jag funderat på också.Är du nöjd med din?
för 15 år sedan
fina grejer
för 16 år sedan
Den lådan jag ska ha till cobran! Vad problemfritt att beställa från Keisler?
för 16 år sedan
Manuella Camaros är vad det ska vara!
för 16 år sedan
Mmmm! damn nice!
yenko540s andra bilar
Rekommenderade bilar


Sök