Ja då har projektet börjat lite smått med ombyggnationen från 855 till V70 bilen kördes ner till garaget i lördags och blev strippad på dekor samt stolarna fram har åkt ur... Dom mesta V70 delarna finns hemma redan men givetvis ska dom modifieras... Får hjälp/spons med bygget av Chippen Bilen kommer få ny färg (hemlig än så länge ) nya fälgar och däck samt helt ombyggd stereo... kommer att komma bilder när vi kommit längre.
(Och sponsorer är alltid välkommna stora som små...)
C70 stötfångare + en S60 sport underdel kanske kan bli nått?
Visst mycket jobb återstår men ser rätt tufft ut!
Nya fälgarna är på plats med, blev 18" då vi fick ett riktigt bra pris på dom och vi inte är gjorda av pengar men passar riktigt bra in på bilen som vi tänkt att den ska se ut när den är klar.
Nya orginal delar är alltid bra! Komplett listsats från V70 och Snygga instegslister kommer bli kanon.
Vi har även börjat på ljudbygget med ombyggnad av dörrsidor, instrumentbräda och bagageutrymmet men dom bilderna håller vi på ett tag