1919
Sök

Inför: Bankörning och Volvoutställning på Knutstorp Ring 13 Juli

21 Inlägg
17 juni 2008
Trådstartare
#1
Bankörning och Volvoutställning på Knutstorp Ring 13 Juli

Insläpp 07.00
Förarmöte 08.30 och kl 13.00 för de som kommer sent
Körning 09.00-17.00

600:- Icke medlem
300:- TPC medlem
50:- Utställning
Förbetalning garanterar plats, glöm inte För och efternamn, regnummer och KNUTAN och Medlemsnummer (Petter Nicklasson ABC123 KNUTAN 1099). Så vi ser vem som betalat och till vad. Görs inte detta kan vi inte godkänna betalningen. Kopiera gärna bekräftelsen och ta med en utskrift så skyndar detta på insläppet.
1566811-4 plusgiro

SMA försäkring är obligatorisk för förare och passagerare. 150:- / gång alt. 350:- / helår. (Gäller från den dag du tecknar den och 1 år framåt) SMA försäkringen går att lösa på plats om du inte har en. Glöm inte beviset hemma.
Hjälm, handskar, heltäckande bomullsklädsel är också obligatoriskt för samtliga i bilen.
En besiktning sker i sedvanlig ordning på plats innan bilen släps ut på banan.
Vi kommer ha 2 olika typer av pass. "Vanliga" passet och "familjekörningen" för dig som är nybörjare eller känner att du inte villl hålla samma tempo som i den andra klassen.

REGLER SOM GÄLLER SAMTLIGA, LÄS --> http://forum.turboperformanceclub.com/v … p;t=197609

Nu är det dags för repris på förra årets succe, TPC @ Knutstorp Ring

Kom och kör med din bil mot bilar av alla möjliga märken och modeller. Är din bil byggd för bana? Är din bil din vanliga bruksbil? Vilket som spelar ingen roll, detta är ingen tävling man kör mot sig själv för att lära sig bilens och dina egna färdigheter.

Vill du inte köra så mycket eller köra själv, kom ändå och åk med någon av våra "taxi" bilar. Vill du komma riktigt nära bilar på bana som kör ifrån det mesta om inte allt på gatan, anmäl dig som flaggvakt så kommer du så nära man kan utan att riskera livet. Perfekt för dig som vil filma eller fota.

Vi kommer även att ha Utställning för volvo bilar på plats. Fina pokaler från 1:a pris till 5:e pris. Så kom och ställ ut ditt bygge låt oss mötas, prata och spana in varandras intresse.
Vid intresse kommer vi släppa ut utställnings bilar på banan med TOTALT OMKÖRNINGSFÖRBUD utom på målrakan i ett eget pass (Endast utställnings bilar). Detta för att du ska få prova bilen med minimala risker för att förstöra den.

Har du aldrig varit på en bankörning förut? Ta chansen detta är en riktigt häftig bana. Ta chansen att få åka med, det är en upplevelse man sent kommer att glömma.

VARMT VÄLKOMNA hälsar Turbo Performance Club
Senast redigerat av WeDo (17 juni 2008)


3 390 Inlägg
17 juni 2008
#2
Tänk på rubriken nästa gång: http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=85649

Ändrar så det blir rätt

MVH

Och ur kaoset talade en röst till mig som sa: Le och var glad för det kunde vara värre. Och jag log och var glad och det blev värre

1 827 Inlägg
19 juni 2008
#3
Jag kommer!!!

Mvh/Marcus
Fast, Reliable, Cheap. Choose two


Sök