3229
Sök

Omg vad har hänt med lacken på mustangen

6 Inlägg
Igår 18:09
Trådstartare
#1
Herregud har aldrig sett något liknande. Jag kan inte beskriva det bättre än att lack på min gamla  mustang har släppt helt från ytan från bilen, lacken är flyttbar med fingrarna som en plastpåse när den är blött. Hade märkt tidigare för nån månad sen att det fanns bubblor i lacken på det stället, sen kom vintern och den fick stå okörd. Nu när jag skulle tvätta bilen på biltvätten och börja blöta ner den märkt jag detta. Se bild . Inga andra synliga hål eller skador finns annars i lacken på det stället. Värt att nämna så blev den påkörd bakifrån för 3 år sedan, skadefirma och lackeringsfirma reparerade metallen och lackade om bilen bak . Efter monterades även tillbaka nya stripes över i två ränder , inklusive där lacken släppt nu . För ett år sedan tog jag bort stripsen med varmt vatten och citrus cleaner, gick smidigt och märkt ingen påverkan på lacken, gjorde detta över hela bilen då det hade även på dem äldre stripsen på motor huvud och tak, kan det påverkat, dock ser jag ingen påverkan på lacken på dem övriga ytorna där jag tog bort stripen , eller kan det vara något som hänt när jag fick den omlackerad ?

Ska åka till firman som lagade bilen efter påkörningen, men det var 3 år sen nu och jag som tjej är lite osäker hur jag ska gå till väga?

Skulle innan så gärna vilja ha era åsikter, vad tro ni har hänt ? Så tacksam för svar!


Ursäkta för bilder av en smutsig bil

https://www1.garaget.org/gallery/images/252/251175/251175-406af6e0385dadffcecf3dc31fa80c2b.jpg

https://www1.garaget.org/gallery/images/252/251175/251175-eb4265cdf0b03f085da3456e54301f02.jpg

https://www1.garaget.org/gallery/images/252/251175/251175-d195ab875434079052943e690bb994b5.jpg

6 Inlägg
Igår 18:18
Trådstartare
#2
Det är en äldre Ford Mustang GT från 2004, som jag fått detta problem på

* Voff voff *
10 752 Inlägg
Igår 18:24
#3
Är det inte ett genomskinligt påklistrat skydd på stötfångaren som sitter där som börjat lossna? Man ser en skarv till vänster i bild på sista bilden.

The evening sun touched gently on the eyes of Lucy Jordan...
Undervattensfoto med min ROV (undervattensdrönare):
https://www.instagram.com/rov_sweden/

6 Inlägg
Igår 18:30
Trådstartare
#4
Sk

Brådhis skrev:
Är det inte ett genomskinligt påklistrat skydd på stötfångaren som sitter där som börjat lossna? Man ser en skarv till vänster i bild på sista bilden.

Tyvärr, skarven är nog pågrund av att det suttit en stripes där, jag tog bort stripsen på hela bilen för ett år sedan , men det har blivit färg nyans skillnaderna i lacken då ytorna har utsätts olika mycket  för sol

Samt kanske lite lim rester kvar från den när den togs bort

När man rör på ytan ser och känner man hur själva lacken rör sig med
Senast redigerat av Mustang2004 (Igår 19:22)

6 260 Inlägg
6 Inlägg
för 10 timmar sedan
Trådstartare
#6
Funderat på det, men saknar kunskap i området, tänkte först kontakta lackfirman som utförde lackeringen , funderat om detta beror på att dem inte utförde det korrekt ?

6 167 Inlägg
för 9 timmar sedan
#7
Ja, prata med lackfirman, det verkar ju som de gjort bort sig. Garantitiden kanske gått ut men de kanske kan fixa det lite billigare ändå

6 660 Inlägg
för 8 timmar sedan
#8
Har du använt silikonspray någon gång?

De/Dem

6 Inlägg
för 2 timmar sedan
Trådstartare
#9
xXSammy skrev:
Har du använt silikonspray någon gång?

Behövde googla vad det var först, nej det har jag aldrig använt till bilen, så tyvärr kan det inte var det heller

6 260 Inlägg
för 2 timmar sedan
#10
Är det färg som beter sig som på dina bilder så är det enda raka att åka till en lackerare och be dem lacka om!
Men vore det min bil så skulle jag ta en brytkniv och skära en skåra i lacken och pilla bort lacken för att se hur det ser ut under. -Men det är för att jag är så nyfiken av mig.
PS! Silikon är något av det värsta som finns när man ska lacka för sånt måste bort för att lacken ska fastna. (finns speciella silikonborttagare som man häller på en trasa och torkar av bilen innan lackering)



Sök