Vill man köpa en bil som ska vara rolig att köra så ska man inte välja Saa 900 -94---> den saken är klar.
Då tror jag definitivt att Citran är bättre, tja... vilka skapligt moderna bilar är inte bättre än den modellen när det svänger?
De fördelar jag känner med Saaben är, turbomotorn som är snål, stark och har en skön "gång" med bra omkörningsprestanda.
Inredningen har en väldigt bra förarergonomi, logisk och ergonomisk och stolarna sitter man mycket bra i, hög kvalité på materialen i inredninen dessutom. Bra mycket högre än i Citroen, ford mfl även om den inte når riktigt ändå upp till Audi mfl. Finns några små missar, tex spakarna från Opel som känns lika usla som de gör i Vectra B.
Kombikupékarross som lätt lastar ett kylskåp är inte heller fel.
Summan blir en formidabel pendlarbil som är enkel att förstå sig på, gott som reservdelar som är lägra prissatta än Citroen.
Minus är det halvdana rostskyddet, pixelfel är vanligt.
Men överlag en stabil konstruktion med bra säkerhet och byter man bara kedjan om den skulle börja låta för illa så går den låååångt!
Dessutom så tål motorn MASSIV med trimm utan att behöva öppnas om man känner för det.
M.V.H.
Senast redigerat av AndreasPlars (18 september 2011)